Весић: У културно-историјским целинама Врачара дозволити спратност од само два спрата и поткровља

Нема коментара Share:

16.11.2021.
Заменик градоначелника Горан Весић изјавио je да ће током ове недеље Урбанистичком заводу и Секретаријату за урбанизам предложити да се измене планови како би у заштићеним културно-историјским целинама на Врачару била дозвољена градња приземља, једног спрата и поткровља, а највише приземља, два спрата и поткровља уместо четири спрата и поткровља, како је сада омогућено.

Весић је рекао да је Град Београд на Врачару у последње четири године прогласио три културно-историјске целине, и то Смиљанићеву улицу, Крунски венац и Светосавски плато.

– Очекујемо да Влада прогласи културно-историјским целинама Крунску улицу и Котеж – Неимар, а у изради је културно-историјска целина Источни Врачар – рекао је Весић и додао да су од ових седам културно-историјских целина неке већ проглашене, а неке ће то бити ове године, напоменувши да пре тога 61 годину на Врачару није проглашена нити заштићена иједна целина.

Он је додао да је Завод за заштиту споменика културе Града Београда од 1960. године до 1990. године прогласио девет целина у читавом Београду, а да се потом ништа није радило 37 година, све до 2017. године.

– Од 2017. године до данас проглашено је десет просторних целина за културно добро, четири целине се налазе пред проглашењем, а за пет целина се раде елаборати. Предложићу да највећа спратност у овим целинама на Врачару буде два спрата и поткровље. Поред тога, о изгледу фасада одлучиваће Завод за заштиту споменика културе Града Београда. Нисам сигуран да ћу у томе успети јер постоји јак лоби приватних инвеститора који се овоме противе и који чекају да, како кажу, Весићу виде леђа, како би могли да раде шта хоће – рекао је заменик градоначелника.

Поновио је да разни инвеститори настављају са покушајима, као што су пробали да граде на углу Смиљанићеве и Крунске где је вртић, што је заустављено.

– Ишли су по граду и причали како сам им сметња да сруше вртић и граде зграду од шест спратова. Јесам сметња и док сам жив то нећу да допустим макар стајао сам на улици испред градилишта ако не будем могао на другачији начин да их спречим – казао је Весић.

Он је истакао да је јуче имао састанке са представницима Општине Врачар, Завода за заштиту споменика културе Београда и Урбанистичког завода.

– За почетак, нико више неће добити дозволу за рушење, а уводимо целодневне патроле Комуналне милиције како би, посебно викендом, патролирали и кажњавали оне који мисле да викендом могу да руше, као што је то био случај у Интернационалних бригада. Не мора да се гради свуда на Врачару, Старом граду или на Савском венцу и не мора свака кућа да се претвори у солитер. Ако се ја питам, неће се градити ни на Неимару – закључио је заменик градоначелника.

Извор текста и фотографије: www.beograd.rs

Претходна вест

Градоначелник Радојичић дочекао на аеродрому губернатора Санкт Петербурга Александра Беглова

Следећа вест

Весић: Београд се спрема за празнике, новогодишња расвета ће засветлети 1. децембра

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *