07.12.2022.
Градоначелник Београда Александар Шапић поздравио је у име домаћина учеснике 50. скупштине Сталне конференције градова и општина, оцењујући том приликом да је овај догађај најважније окупљање представника локалних власти у нашој земљи. Јубилеј од пет деценија уводи у наредни, још већи, јер ће се следеће године обележити седамдесет година од оснивања СКГО-а, подсетио је Шапић.
– Београд је један од градова који су иницирали оснивање Сталне конференције градова и општина, а прва, оснивачка скупштина одржана је 1953. године, баш у Београду. Отада главни град активно учествује и подржава рад наше националне организације. Општине и градови најближи су грађанима и одговорни су за њихове кључне, животне проблеме, а грађани су сваког дана у прилици да процењују и вреднују наш рад – рекао је Шапић.
Београд је много пута показао да је на услузи обичном човеку, трудећи се да то из дана у дан унапређује, навео је Шапић.
– Свакодневна услуга коју пружамо грађанима некада је једнако важна као и велике инфраструктурне ствари. Уверен сам да грађани то препознају, а ми ћемо учинити све што је до нас да и у будућности на томе доследно и посвећено радимо – истакао је Шапић.
Задаци су многобројни, додао је Шапић, било да је реч о комуналним услугама, урбаном, економском и друштвеном развоју, те бризи како за велике пројекте тако и за бољи живот грађана.
– Београд као главни град располаже снажнијим могућностима и капацитетима од других локалних заједница у нашој земљи. Ипак, решени смо да стално јачамо квалитет рада наших јавних институција, те да их учинимо још ефикаснијим и ближим грађанима – навео је Шапић.
Градоначелник БГрад подржао пројекте од јавног интереса у области заштите животне средине
01.12.2022.
Секретаријат за заштиту животне средине годинама подржава пројекте невладиног сектора путем јавног конкурса за финансирање и суфинансирање пројеката од јавног интереса у области заштите животне средине.
„Climathon Belgrade – ReMaking Tesla 2022” организује удружење КеОС, уз подршку Секретаријата за заштиту животне средине, „Climate KIC”, Привредне коморе Србије, „Миксера” и низа домаћих и међународних партнера.
Академске установе Србије делегирале су своје најмотивисаније студенте да се, у форми еко-климатске олимпијаде, такмиче у развоју идеја за помоћ нашим градовима. Они су 26. и 27. новембра били део најмасовнијe колективнe климатскe акцијe на свету, која окупља хиљаде активиста и стручњака у више од 200 градова на свим континентима. Тимове студената је водила идеја да се наши градови боре са последицама нееколошких система вредности, који се формирају у најмлађем добу. Зато су ове године успешно спајали игру и науку, решавајући интересантан изазов града Београда „Осмисли еко-климатску игру и едукуј”.
Тимови су развили игре за предшколце, тинејџере и одрасле, па ће свако наћи игру која ће га дуго забављати и учити.
Организатори позивају заинтересоване грађане, стручњаке, наставнике, васпитно-образовне установе и привреду да подрже тимове, да изаберу једну или више „Climathon Belgrade” игара и њима обогате еколошко-климатске програме или своје слободно време.
Прво место однео је тим „Меда на санти леда” са Педагогије – Филозофски факултет (Београд), друго место тим „Divergent” са Академије Врање, а треће тим „Eco Footprints” са Академије Ниш.
Најбоља решења и стручна предавања путоваће регионом захваљујући „EcoColabo” екосистему и сарадњи са ИТ стартапом „Terra” из Њујорка.
Извор текста и фотографије: www.beograd.rs
еограда је указао и на значај снажне сарадње са другим локалним самоуправама, али и са председником Републике, Владом, министарствима, агенцијама, јавним предузећима.
– Преко је потребно да удружено радимо на развоју локалне самоуправе у нашој земљи. Удруживањем ресурса можемо успешније да испунимо очекивања наших грађана, али и да рационално управљамо градовима и општинама. Управо с тим циљем ове године четири наша највећа града: Београд, Нови Сад, Ниш и Крагујевац иницирали су успостављање ближе непосредне сарадње, у оквиру које можемо да поделимо искуства и разменимо праксу – рекао је Шапић.
На јубиларној скупштини СКГО-а, која се одржава на тему „Улога и значај удруживања градова и општина у развоју локалне самоуправе”, обратили су се и министар државне управе и локалне самоуправе Александар Мартиновић, амбасадор и шеф Делегације Европске уније у Републици Србији Емануел Жиофре, амбасадор Француске у Србији Пјер Кошар, амбасадор Швајцарске Конфедерације Урс Шмид, а учеснике је поздравио и председник СКГО-а Горан Цветановић.
Напомена: Видео-материјал можете преузети са следећих линкова
Обраћање градоначелника:
Покривалице: