Активан рад на усклађивању са правним тековинама ЕУ у области пољопривреде

Share:

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Александар Мартиновић разговарао је јуче са шефом Делегације Европске уније Емануелеом Жиофреом о процесу европских интеграција Србије у области пољопривреде и руралног развоја, безбедности хране, ветеринарске и фитосанитарне политике, као и у области рибарства и аквакултуре.

Мартиновић је истакао да је стратешки циљ Србије да испуни све критеријуме из свих преговарачких поглавља за чланство у ЕУ до краја 2026. године, додавши да је Министарство пољопривреде надлежна институција за усклађивање са политикама и прописима ЕУ у Поглављу 11 – Пољопривреда и рурални развој, Поглављу 12 – Безбедност хране, ветеринарска и фитосанитарна политика и Поглављу 13 – Рибарство.

Према његовим речима, ово министарство, у сарадњи са другим надлежним институцијама, активно ради на процесу усклађивања националног законодавства са правним тековинама ЕУ у наведеним областима.

Он је изразио захвалност саговорнику на пружању стручне и техничке помоћи у циљу испуњења услова за отварање преговора у Кластеру 5, у којем се налазе поменута поглавља.

Мартиновић је нагласио да то министарство ради на изради нове стратегије пољопривреде и руралног развоја Републике Србије, која ће, као кровни документ, дефинисати стратешки оквир реформи и будуће циљеве.

Министар је, говорећи о ИПАРД програму, у оквиру којег ЕУ опредељује бесповратна средства Србији у сектору пољопривреде и руралног развоја, истакао да је таква подршка изузетно значајна за нашу државу и домаће пољопривредне произвођаче и прерађиваче.

Он је рекао да је расписивањем јавних позива већ започето спровођење ИПАРД III програма, напоменувши да се континуирано радило на превазилажењу одређених изазова који су уочени у спровођењу ИПАРД II програма, посебно у погледу административних капацитета.

Жиофре и његови сарадници поздравили су решеност Србије да усклади свој правни оквир са правним тековинима ЕУ у поменутим областима, као и да унапреди спровођење ИПАРД програма.

Он је поручио да Србија може да рачуна на сву неопходну помоћ и подршку Делегације ЕУ у Србији у процесу усклађивања прописа са правним тековинама Уније и јачању капацитета за њихову имплементацију.

Детаљније информације погледајте овде.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Унапређење сарадње са Русијом у области ванредних ситуација

Следећа вест

Београд, 17. децембар 2024. Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је да је у јучерашњем хапшењу организоване криминалне групе, која се сумњичи за кривично дело неовлашћена производња и стављање у промет допинг средстава, као и удруживање ради вршења кривичних дела, заплењено три тоне стероида, вредних три милиона евра. Дачић је, на заједничкој конференцији за новинаре са министром спорта Зораном Гајићем, објаснио да је та организована криминална група лажирала царинске декларације и да је робу увозила посредством фирме која је у АПР-у регистрована за извођење инсталационих радова у грађевинарству. Истовремено, спроведена је и истрага поводом прања новца, указао је он и нагласио да дуготрајна употреба стероида може изазвати озбиљне здравствене проблеме. Потпредседник Владе је подсетио на то да је српска полиција, у сарадњи са полицијама других земаља, 2022. године покренула акцију „Довер“ у борби против кријумчарења допинг средстава, када је дошла до информације да је у Хрватској угрожено здравље једног корисника стероида који је стигао из Србије. Гајић је честитао МУП-у на успешној акцији, истакавши да су можда учинили чак и много веће дело за здравље нације, него за сузбијање криминалитета. Он је упозорио на то да је утврђено да сваки пети, а најмање сваки 10. рекреативни корисник користи недозвољене супстанце. Заплењена је велика количина стероида који би завршили у теретанама. Суштински мотив је незнање и непросвећеност о томе шта значи коришћење стероида. То је напад на ендокрини систем и практично покушај самоубиства, нагласио је министар. Заменик начелника УКП Зоран Шашић прецизирао је да је током акције ухапшено осам особа, а да је оптужницом обухваћено укупно десет особа. Као организатора криминалне групе, Шашић је навео Славишу Радића (44) и Лепомира Бакића (48), објаснивши да су они робу увозили из Индије, а продавали је у Србији и земљама ЕУ. Начелник СБОК Драган Јовановић је, говорећи о лицима која нису ухапшена, рекао да полиција зна да се Славиша Радић налази у Дубаију, док се за Сашом Јеремићем интензивно трага. Шеф Одсека у СБОК-у Ђорђе Хаџић рекао је да је та група праћена од 2022. и да се у почетку бавила кријумчарењем психоактивних лекова које је набављала преко приватних фирми и продавала их широм Европе, а да су затим наставили да раде само са стероидима.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *