Сарадња са Француском агенцијом за развој на достизању климатских циљева

Нема коментара Share:

Министарка рударства и енергетике у Влади Републике Србије Дубравка Ђедовић Хандановић потписала је данас Меморандум о разумевању са Француском агенцијом за развој (AФД) за подршку Србији у процесу енергетске транзиције.

Овај документ је потписан у оквиру обележавања пет година присуства те француске агенцији у Србији. Сарадња сa француским партнерима предвиђа развој иновативних алата и решења која ће помоћи Србији да постигне своје климатске циљеве и усклади се са стандардима Европске уније.

Пројекат ће се финансирати из Програма за 2050, којим АФД пружа подршку партнерима у транзицији на нискоугљенични модел развоја, а вредност донација за овај пројекат износи 650.000 евра.

Ђедовић Хандановић је рекла да енергетика заузима све важније место у билатералној сарадњи Србије и Француске, о чему сведочи неколико споразума потписаних ове године у области нуклеарне енергије и критичних и стратешких минералних сировина.

Министарка је истакла да Меморандум представља нову фазу у сарадњи Србије и АФД, додавши да ће овај пројекат бити искоришћен за унапређење планирања и управљања процесом енергетске транзиције, у складу са нашим стратешким циљевима.

Желимо да применимо у Србији најбоља искуства и знање развијених држава, да развијамо обновљиве изворе енергије, унапређујемо нашу енергетску сигурност и осигурамо да процес енергетске транзиције буде праведан, поручила је она.

Директор Француске агенције за развој Реми Риjу нагласио је значај партнерства са Србијом, додавши да овај меморандум илуструје посвећеност AФД-a да подржи Србију у изградњи одрживе енергетске будућности.

Обезбеђивањем прилагођених алата и неговањем сарадње желимо да помогнемо Србији да управља сложеним изазовима енергетске транзиције и ојача на свом путу ка ЕУ, нагласио је Рију.

Пројекат техничке помоћи ће се фокусирати на кључне приоритете као што су декарбонизација, развој сектора ОИЕ и оквира за праведну транзицију, а олакшаће и усклађивање стратешких циљева Србије у енергетици са циљевима Париског споразума и Зелене агенде ЕУ.

Такође, пројекат треба да помогне у процени социо-економских утицаја енергетске транзиције до 2050, коришћењем макроекономско-енергетског модела.

Овај инструмент ће доносиоцима одлука понудити поуздане пројекције БДП-а, запослености, енергетске безбедности и емисија гасова стаклене баште, пружајући својеврсну мапу пута у напорима Србије за декарбонизацију.

Ова иницијатива део je ширег ангажмана AФД групе на Западном Балкану, за који је од 2019. године издвојила више од 1,5 милијарди евра за пројекте који подржавају нискокарбонски развој и отпорност на климатске промене.

Аутор фотографија: Емилија Јовановић

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Унапређење сарадње са Русијом у области ванредних ситуација

Следећа вест

Београд, 17. децембар 2024. Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је да је у јучерашњем хапшењу организоване криминалне групе, која се сумњичи за кривично дело неовлашћена производња и стављање у промет допинг средстава, као и удруживање ради вршења кривичних дела, заплењено три тоне стероида, вредних три милиона евра. Дачић је, на заједничкој конференцији за новинаре са министром спорта Зораном Гајићем, објаснио да је та организована криминална група лажирала царинске декларације и да је робу увозила посредством фирме која је у АПР-у регистрована за извођење инсталационих радова у грађевинарству. Истовремено, спроведена је и истрага поводом прања новца, указао је он и нагласио да дуготрајна употреба стероида може изазвати озбиљне здравствене проблеме. Потпредседник Владе је подсетио на то да је српска полиција, у сарадњи са полицијама других земаља, 2022. године покренула акцију „Довер“ у борби против кријумчарења допинг средстава, када је дошла до информације да је у Хрватској угрожено здравље једног корисника стероида који је стигао из Србије. Гајић је честитао МУП-у на успешној акцији, истакавши да су можда учинили чак и много веће дело за здравље нације, него за сузбијање криминалитета. Он је упозорио на то да је утврђено да сваки пети, а најмање сваки 10. рекреативни корисник користи недозвољене супстанце. Заплењена је велика количина стероида који би завршили у теретанама. Суштински мотив је незнање и непросвећеност о томе шта значи коришћење стероида. То је напад на ендокрини систем и практично покушај самоубиства, нагласио је министар. Заменик начелника УКП Зоран Шашић прецизирао је да је током акције ухапшено осам особа, а да је оптужницом обухваћено укупно десет особа. Као организатора криминалне групе, Шашић је навео Славишу Радића (44) и Лепомира Бакића (48), објаснивши да су они робу увозили из Индије, а продавали је у Србији и земљама ЕУ. Начелник СБОК Драган Јовановић је, говорећи о лицима која нису ухапшена, рекао да полиција зна да се Славиша Радић налази у Дубаију, док се за Сашом Јеремићем интензивно трага. Шеф Одсека у СБОК-у Ђорђе Хаџић рекао је да је та група праћена од 2022. и да се у почетку бавила кријумчарењем психоактивних лекова које је набављала преко приватних фирми и продавала их широм Европе, а да су затим наставили да раде само са стероидима.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *