Ухапшено 13 особа због несавесног рада на штету Града Ниша

Share:

Министарство унутрашњих послова Владе Републике Србије саопштило је данас да су припадници полиције, у наставку акције борбе против корупције, ухапсили 13 особа због основане сумње да су извршиле кривично дело несавестан рад у служби.

У саопштењу се наводи да су хапшење извели припадници Одељења за борбу против корупције Управе криминалистичке полиције, по налогу Посебног одељења за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Нишу.

Ухапшени су бивши директор ЈКП „Медијана“ И. М. (1979), бивша заменица градоначелнице Града Ниша Д. Д. (1961), бивша помоћница градоначелнице Ниша В. И. (1968), директор Дома здравља у Нишу М. Ј. (1955), бивши директор ЈКП „Наиссус“ Ниш Г. М. (1987), као и директор Завода за хитну медицинску помоћ у Нишу С. Р. (1966).

Слободе су лишени и секретар Црвеног крста у Нишу С. С. (1974), директор Института за јавно здравље у Нишу М. С. (1974), бивши директор Ветеринарског специјалистичког института „Ниш“ М. П. (1982) и директор тог института М. А. (1990), док се за две особе интензивно трага.

Такође, у сарадњи са Сектором унутрашње контроле, ухапшени су начелник Управе за ванредне ситуације у Нишу С. М. (1971), полицијски службеник ПУ Ниш Д. Т. (1981), док је, у сарадњи са Војном полицијом, ухапшен начелник у Команди Копнене војске А. Т. (1981).

Сумња се да су они, као чланови Штаба за ванредне ситуације Града Ниша, несавесно поступали на тај начин што су гласали за закључке тог штаба, којима се предлаже да градоначелница донесе одлуку о проглашењу ванредне ситуације на територијама градских општина и наредбе којима су ангажовани субјекти од посебног значаја радње „Водомонтери“ из Лалинца и ПД „Сим пук градња“ доо Малошиште за извођење различитих грађевинских радова,  углавном изградње нове водоводне и канализационе мреже.

То је извршено кроз примену одредби Закона о смањењу ризика од катастрофа и управљању ванредним ситуацијама и других прописа по овом закону, а не примењујући Закон о јавним набавкама, иако се у наведеним ситуацијама није радило о ванредним ситуацијама, већ о инвестиционом одржавању и проширењу водоводне и канализационе мреже.

Наведени субјекти, који су били ангажовани по понудама које су дали и које су значајно веће у односу на тржишне вредности дате у предмерима и предрачунима, које је претходно израдило ЈКП „Наиссус“ Ниш, извршили су фактурисање по привременим и окончаним ситуацијама Граду Нишу по овако увећаним ценама у укупном износу од 843.336.450 динара, чиме је оштећен Град за овај износ.

Осумњичени ће, уз кривичну пријаву, бити приведени надлежном тужилаштву, наводи се у саопштењу и додаје да полицијски службеници МУП-а настављају даљи рад на сузбијању корупције на територији Србије.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

У наставку борбе против корупције ухапшене четири особе

Следећа вест

Јачање дипломатских капацитета за одбрану националних интереса