Заједничким радом до гранског колективног уговора у области јавног информисања

Share:

Министар информисања и телекомуникација у Влади Републике Србије Дејан Ристић указао је данас, на конференцији ,,Како до достојанственог рада у медијској делатности“, на то да министарство на чијем је челу спроводи интензиван дијалог са бројним чиниоцима унутар медијске заједнице и да су резултати тог дијалога видљиви.

Ристић је, на конференцију коју је организовао Синдикат новинара Србије, уз подршку Министарства информисања и телекомуникација, рекао да се резултати, пре свега, огледају у контексту пуне имплементације законских прописа у вези са спровођењем јавних конкурса за суфинансирање пројеката у области јавног информисања.

По први пут од 2015. године, када је успостављена та законска обавеза, све локалне самоуправе спровеле су јавне конкурсе у области јавног информисања. Када говоримо о конкурсима које спроводи Министарство, ове године било је опредељено рекордних 352 милиона динара. Буџетом за наредну годину та цифра је увећана за додатних 180 милиона динара, нагласио је он.

Министар је подсетио и на то да се ове године бележи и пад случајева ометања рада или угрожавања безбедности новинара, што је веома значајан податак.

Неопходно је да сви заједно наставимо да интензивно радимо на унапређењу радно-правног и материјалног статуса запослених у области јавног информисања. Управо зато иницирали смо и спровели састанке са свим медијским синдикатима са националном покривеношћу, низом медијских удружења, као и са представницима послодаваца у овој области, истакао је он.

Ристић је указао на то да се након више од две деценије одлучним корацима иде ка формирању гранског колективног уговора у области јавног информисања, упутивши позив свим заинтересованима да се укључе у дијалог и дају допринос изради нацрта тог документа.

Он је још једном истакао да за ово министарство не постоје зависни и независни медији, зависна и независна професионална удружења, као ни пожељни и непожељни медијски стручњаци, нагласивши да су врата отворена за све.

Присутнима су се обратили и извршна директорка Синдиката новинара Србије Драгана Чабаркапа, председник СИНОС-а Синиша Оташевић, као и председник организације Синдиката новинара Србије у Радио-телевизији Србије Душан Величковић.

Тема конференције били су механизми за афирмисање социјалног дијалога, као и могућности за формирање гранског колетивног уговора у области јавног информисања.

У оквиру конференције организована је и дебата ,,Како до социјалног дијалога и гранског колективног уговора у медијској сфери у складу са медијском стратегијомˮ.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Програм стамбених кредита за младе мера за будућност Србије

Следећа вест

Наставак размене искустава Србије и Русије у обучавању припадника спасилачких јединица

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *