Улога УН кључна у заштити српског народа на Kосмету

Нема коментара Share:

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије Петар Петковић разговарао је данас са помоћником Генералног секретара Уједињених нација за Европу, Централну Азију и Америке у Одељењу за политичка питања и мировне операције Мирославом Јенчом.

Петковић је том приликом нагласио значај улоге УН у заштити положаја и права српског народа на Kосову и Метохији, изразивши очекивање да ће УНМИK наставити да делује на терену у несмањеном капацитету и статусно неутрално, инсистирајући на поштовању Резолуције 1244 СБ.

Он је упознао представника УН са актуелном политичком ситуацијом на Космету, током дијалога Београда и Приштине и тешким положајем српског народа у покрајини, посебно указавши на чињеницу да су напади на српски народ, имовину и нашу културну и верску баштину, готово свакодневни.

У том контексту, директор Канцеларије је подсетио на недавни напад на 13-годишњег дечака Николу Перића из Гојбуље и на недаће са којима се суочава Драгица Гашић, једина Српкиња, повратница у Ђаковици, али и на више од 90 инцидената усмерених ка српском становништву у покрајини од почетка ове године.

Петковић је констатовао да Приштина, данашњом одлуком да њему, трећи пут ове године, онемогући да посети Србе у покрајини и однесе им помоћ, наставља са континуираном праксом противправног забрањивања уласка у покрајину званичницима из Београда, што представља најфлагрантније кршење споразума из Брисела којима се регулише слобода кретања.

Кршење Бриселског споразума у делу који се односи на правосуђе и заштиту основних људских права наших сународника у покрајини, овог пута ускраћивањем права на слободу мишљења и говора, Приштина је демонстрирала и недавно донетом правоснажном пресудом којом је, због изјава о Рачку, на две године затвора осуђен председник Општине Звечан Иван Тодосијевић, истакао је он.

Директор Канцеларије је указао и на недавни упад припадника Kосовских безбедносних снага оклопним возилима у српске средине јужно од Ибра, под изговором борбе против коронавируса, подвукавши да се ради о сталном стварању атмосфере страха и несигурности међу Србима на Космету.

Он је, када је реч о питању несталих лица, рекао да и у овој области постоји само реторичко залагање Приштине за решавање проблема.

Према његовим речима, Београд је до сада одговорио на све захтеве и претражио 22 локације, док са друге стране упорно изостаје и минимална цивилизацијска спремност Приштине да то исто учини.

Петковић је, указујући на озбиљност ситуације у покрајини, изразио бојазан да ће предстојећи локални избори и кампања албанских политичара изазвати нове инциденте и притиске, што ће додатно угрозити сигурност и безбедност нашег народа.

Све ово се догађа уочи наставка дијалога Београда и Приштине следеће недеље у Бриселу, што још једном потврђује да Приштина чини све да угрози наставак дијалога и доведе до дестабилизације прилика на терену, упозорио је он.

Београд ће, без обзира на то, остати посвећен дијалогу и нормализацији односа, али ће наставити да у свакој прилици одлучно захтева од Приштине имплементацију свих до сада постигнутих договора, пре свега успостављање Заједнице српских општина, закључио је директор Канцеларије.

Састанку је присуствовала и специјалнa представницa Генералног секретара Уједињених нација и шефица Канцеларије УН у Београду Мари Јамашита.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Конструктиван приступ Београда дијалогу са Приштином

Следећа вест

Казнити нападаче на кућу српске породице у Липљану

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *