Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић боравила je данас у посети Севернобанатском округу, где је обишла домаћу компанију „Виса пром“ у Кањижи, која је највећи примарни прерађивач дрвета у нашој земљи и запошљава 255 радника.
Брнабић је том приликом истакла да држава настоји да помогне привредницима разним подстицајима и улагањима у опрему, али понајвише у инфраструктуру како би им било лакше да долазе до својих коопераната и да њихови производи налазе своје тржиште.
Она је напоменула да се на последњој седници влада Србије и Мађарске разговарало о проширењу граничних прелаза и отварању додатних за теретни саобраћај, као и о могућем проширивању зелених коридора на граници са северним суседима, што је изузетно важно за привреду и грађане у Севернобанатском округу.
Премијерка је у Новом Кнежевцу посетила Основну школу „Јован Јовановић Змај“, која је у потпуности реконструисана средствима из државног буџета преко Канцеларије за управљање јавним улагањима, у износу већем од 300 милиона динара.
Према њеним речима, ова образовна установа постоји од 1974. године и од тада није било значајнијих улагања у њено одржавање.
Она је најавила будућа улагања у Нови Кнежевац, а као приоритет у наредном периоду поменула је инвестирање у постројење за пречишћавање отпадних вода и канализациону мрежу.
Ово је једна од 26 локалних самоуправа за које су планирани пројекти из кредита који смо узели од Развојне банке Савета Европе (ЦЕБА), указала је премијерка и навела да се тренутно ради на пројектно-техничкој документацији и да ће вероватно ускоро моћи да се објаве тендери.
Посети реконструисаној основној школи присуствовао је и први потпредседник Владе и министар просвете, науке и технолошког развоја Бранко Ружић, који је рекао да је посета доказ да Влада придаје велики значај улагању у школску инфраструктуру и образовни систем.
Према његовим речима, држава је то и показала тиме што је у протеклих шест или седам година широм земље изграђено или реконструисано приближно 200 школских објеката.
Жеља нам је да и у предшколском образовању проширимо капацитете и тиме смањимо листе чекања, такође да осавременимо садржајима и инфраструктуром све школске објекте како у основношколском, тако и у средњошколском образовању, поручио је Ружић.
Он је пренео да су обезбеђена средства за нове инвестиције у високом образовању, те ће тако 14 до 16 високошколских установа бити или реконструисано или ће бити изграђене нове широм Републике.
Председница Владе обишла је данас и Кикинду, где је посетила француско-српску фирму „Мекафор“, којој је машинство примарна делатност и која послује са брендовима у свету ауто-индустрије и пољопривреде, а у овом граду постоји од 2016. године.
Она је истакла да је држава овој компанији дала приближно милион и двадесет хиљада евра субвенција за даље проширење погона, које је завршено, и запошљавање још 180 људи у наредне три године.
Они су изузетни оптимисти по питању своје будућности у Кикинди, навела је Брнабић и изразила задовољство тиме што привреда у Србији расте, градови и општине се развијају, а реализују се и радови на инфраструктури и објектима јавне намене, посебно у здравству и просвети.
Премијерка је обишла радове на реконструкцији Опште болнице Кикинда, која је почела 1. септембра и за чију прву фазу је из републичког буџета издвојено 334 милиона динара, а у току је припрема пројектне документације за другу фазу.
Очекујем да ћемо крајем октобра 2022. године завршити прву фазу и кренути са реализацијом наредне. Улагање у здравствени систем је нешто што је од изузетног значаја за Владу и нешто што су наши грађани, здавствени, медицински и немедицински радници заслужили, поручила је она.
Поред реконструкције кикиндске болнице, други пројекат који је од великог значаја за овај град јесте изградња Фабрике воде, чији је почетак најављен крајем године, а која ће коштати готово 10 милиона евра, од којих је шест милиона евра обезбеђено путем кредита Немачке развојне банке (КfW), а остатак из буџета.
Трећи значајан пројекат у Кикинди јесте изградња брзе саобраћајнице Сомбор–Кикинда у дужини од 175 километара, за вожњу до 100 километара на час са четири траке, две у једном и две у другом правцу.
Према њеним речима, за овај пројекат тек треба да буде урађена пројектно-техничка документација, али је већ позната прелиминарна вредност ове инвестиције, која износи приближно милијарду евра.
Брнабић је оценила да ће овај пројекат квалитативно и суштински променити живот у читавој Војводини и утицати на економски раст и развој, и додала да се тренутно ради на првој фази урбанистичке деонице од 22 километра у Сомбору.
Председница Владе похвалила је Кикинду у борби против епидемије коронавируса, нарочито у сегменту вакцинације, истичући да је овај банатски град од почетка вакцинације до данас био један од водећих, јер је у њему стопа вакцинисаног становништва тренутно нешто виша од 57 одсто.
Градоначелник Кикинде Никола Лукач исказао је захвалност на огромној помоћи Републике, Владе Србије и Покрајинске владе, Кикинди, где се поред поменута три пројекта разматра и начин за опремање нове индустријске зоне, чиме ће привући како домаће, тако и стране инвеститоре.
Брнабић је посетила и Културни центар Кикинда, где су јој домаћини уручили бројне поклоне.
Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије