Објављен програм Дванаестог међународног фестивала зелене културе „Грин Фест”

Нема коментара Share:

05.11.2021.
Дванаести међународни фестивал зелене културе „Грин Фест” биће одржан од 8. до 15. новембра, у онлајн издању, под слоганом „Климатска узбуна”, наведено је у саопштењу Секретаријата за заштиту животне средине. И ове године сви садржаји ће бити бесплатни и доступни на интернет порталу фестивала (www.greenfest.rs).

Сви који су заинтересовани за животну средину, екологију, климатске промене, одрживи развој и сродне теме моћи ће да погледају укупно седам дугометражних и 34 филма средњег и кратког метра, пет панел дискусија и једну виртуелну изложбу.

На фестивалу ће моћи да се погледају филмови попут вишеструко награђиваног „Једном када сазнаш”, о климатским променама и смањењу ресурса, затим „Устајемо” који нас кроз разговоре са бројним, познатим и непознатим људима, попут музичара Мобија, Далај Ламе, Тонија Робинса, Ричарда Бренсона и ди-џеј Спукија, приказује нове моделе успеха и напретка који нам могу помоћи на путу човечанства да напокон направи будућност какву сви заслужујемо. Филм „2040” је прича о нади која посматра веома реалне могућности да људска цивилизација може да преокрене глобално загревање и кроз тај процес унапреди животе свих живих бића, затим филм „Офир – земља блага” који је поетична, али драматична ода неизбрисивој жеђи за слободом, културом и суверенитетом, а филм осветљава највећи сукоб на Пацифику од Другог светског рата, откривајући видљиве и невидљиве ланце колонизације и њене трајне циклусе физичког и психолошког ратовања. Филм „Душа бициклисте” открива вредности које се губе у нашем савременом друштву, као што су важност пријатељства, екологија, вредновање старог, минимализам и друге важне премисе за постизање једноставнијег и испуњенијег живота ониме што је заиста важно. Један од „најукуснијих” филмова на фестивалу „Кување одбачене хране” прати редитеља, активисту и кувара Давида Гроса на путовању кроз Европу на којем учимо шта се све баца од хране и који су то разлози.

Филмови кратког и средњег метра својим квалитетом све више парирају високобуџетним филмовима. Готово 95 одсто овог програма су филмови из 2020. и 2021. године и распоређени су у три категорије – кратки метар, средњи метар и анимирани филм.

Образовни програм фестивала доноси сјајне разговоре са нашим највећим стручњацима на различите теме.  Све панел дискусије ће бити емитоване уживо на фејсбук страници фестивала. Серија разговора, под називом „Акција за климу ОДМАХ”, почиње 8. новембра у 19 часова, када се одржава први панел – „Климатска акција и COP26”. Климатске промене постају све озбиљније и последице већ осећамо. Сазнаћемо како напредујемо у испуњавању циљева Париског споразума и како изгледа будућност измењене климе.

Кроз овај разговор нас воде Антоан Авињон из Делегације Европске уније, Александар Мацура из РЕС фондације, Немања Миловић уредник портала Клима101, др Ана Вуковић Вимић са Пољопривредног факултета и Мирјана Јовановић из Београдске отворене школе.

Енергетска транзиција са собом не носи само напуштање фосилних горива и прелазак на обновљиве изворе енергије, већ значи и децентрализацију и демократизацију енергетског система. Поред великих електрана, експанзија обновљивих извора, а посебно соларне енергије, омогућава и грађанима да заузму важно место у процесу производње електричне енергије. На који начин је то могуће сазнаћемо на панелу „Како грађани постају произвођачи електричне енергије?” (9. новембра у 19 часова) у разговору са Слободаном Јеротићем директором ЈКП „Топлана – Шабац”, Аном Џокић и Ђорђем Самарџијом из Енергетске задруге „Електропионир”, др Вуком Радмиловићем са Технолошко-металуршког факултета и Немањом Миловићем уредником портала Клима 101.

У оквиру панел дискусије „Невидљиви урбанизам климатских промена” (12. новембра у 19 часова) сазнаћемо како да увиди грађана о климатским променама утичу на актуелне правце развоја града, да ли је сарадња различитих актера и доносиоца одлука – утопија или нужност при будућим разматрањима климатских промена у градовима. На панелу учествују др Владимир Ђурђевић са Физичког факултета, др Тања Аднађевић из пројекта TeRRIFICA у Србији, др Иван Симић са Архитектонског факултета,  др Ива Чукић и Томица Мишљеновић са Биолошког факултета. 

Овогодишње издање „Грин Феста” су подржали Делегација Европске уније, Француски институт и амбасада Француске, Хајнрих Бел фондација, Секретаријат за заштиту животне средине Града Београда, Министарство заштите животне средине и Министарство културе РС, као и многобројни партнери и пријатељи фестивала.

Извор текста и фотографије: www.beograd.rs

Претходна вест

Почели радови на мултифункционалном градском центру у Обреновцу

Следећа вест

Грађевински пакети за четири избегличке породице из Земуна

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *