Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић данас је, у дијалогу са члановима Националног конвента о ЕУ, представила резултате које је држава остварила током пандемије, од набавке вакцина, респиратора и најсавременијих лекова, до отварања ковид болница.
Брнабић је у дијалогу на тему „Јавно здравље, ковид и вакцинација“ указала и на важност дигитализације која ће довести до фундаменталних промена у здравству.
Да је комплетно здравство било дигитализовано на почетку ове пандемије не бисмо имали толике проблеме са тестирањем. Делимо мишљење да ће здравство бити једна од ствари које ће се тицати националне безбедности, рекла је она, оценивши да је неопходно да оно буде ефикасно.
Премијерка је истакла да су увећани и капацитети тестирања и обраде тестова, наводећи податак да данас можемо да обрадимо и до 25.000 тестова, а на почетку је могло приближно 500 до 1.000 дневно.
Брнабић је нагласила да је важно да се разговара о вакцинацији, додавши да има утисак да грађани Србије више верују домаћим произвођачима.
Она је изразила уверење у то да ће проширивање капацитета „Торлака“ и две нове производне линије, повећати поверење грађана и довести до масовнијег вакцинисања.
Председница Владе је исказала жаљење због перцепције једног дела грађана да је држава током читавог трајања пандемије и борбе за очување здравља била крива за све, а ни за шта заслужна.
Поносна сам на оно што смо урадили, како смо се борили и жао ми је што смо сведочили разноразним злоупотребама, што су се чули потпуно дијаметрално супротни ставови о томе шта треба или не треба да радимо и то од врло важних организација, и што смо сносили последице таквих неодговорних политика и одлука, рекла је Брнабић.
Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић навела је да је сигурна у то да сваки грађанин Србије осећа да је држава уз њега, али је и нагласила да коронавирус не може да буде побеђен ако сваки појединац не преузме ствар у своје руке и заштити себе и околину.
Једино тако смо сигурни у то да ћемо победити, рекла је министарка и додала да без заједничке борбе нема победе, јер не постоји чаробни штапић нити било шта што иједна влада може да уради да би вирус нестао.
Имамо вакцине, новоотворене болнице, безброј урађених ствари, направљени су крупни кораци који деценијама нису били урађени. Све то почиње да се подразумева, што је и добро, јер значи да су грађани сигурни да имамо хуман здравствени систем, нагласила је она.
Министар здравља Златибор Лончар поручио је да је држава урадила све што је било до ње у борби против коронавируса, наводећи податак да је у Србији током пандемије 30 одсто оболелих од те болести имало приступ болничком лечењу за разлику од земаља Европске уније, где је то могло од седам до 12 одсто.
Сви треба да знају чињеницу да је ретко у којој земљи на болничко лечење могло бити примљено толико људи оболелих од коронавируса као у Србији, истакао је Лончар.
Он је подсетио на то да је од јануара запослено 3.827 лекара и медицинских сестара, истакавши да су највећи терет изнели млади лекари и сестре, уз огромну помоћ старијих и искуснијих који су их обучавали.
Лончар је, такође, рекао да је у току део анализа како би се утврдила ефикасност вакцина, лекова и мера.
Министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић напоменула је да је просек вакцинације у Србији нижи од просека у другим европским земљама, али да је неопходно утврдити шта је довело до тога, да ли постоји икаква одговорност Владе или је она и на одговорним, зрелим грађанима Србије.
Она је оценила да грађани Србије верују држави, и додала да су у годишњим извештајима јасно доступни подаци о мерама и корацима које је спровела наша земља.
Јоксимовић је указала на то да је доступан и годишњи извештај Европске комисије у ком је наведено да је наша влада уложила озбиљне напоре који су донели резултате од седме недеље, као и да је Србија ускладила мере са препорукама СЗО.
Према њеним речима, у овом документу наводи се да је у јануару Србија започела успешну кампању вакцинације, да је била лидер у региону и донирала 600.000 доза вакцина.
Министарка је истакла да се у Извештају констатује и успешна веза српских институција са европским у свим фазама пандемије, додавши да је усвојена преговарачка позиција за Поглавље 28, као и да су многа питања већ решена.
Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије