Влада укинула просторни план за Јадар

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић саопштила је вечерас да је Влада на данашњој седници укинула уредбу и просторни план подручја посебне намене за реализацију пројекта експлоатације и прераде минерала јадарит, од 13. фебруара 2020. године.

Брнабић је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе, рекла да је просторни план за Јадар укинут и да више не постоји и да су самим тим поништени сви управни акти који су везани за Рио Тинто – све дозволе, решења и одлуке.

Уговоре са Рио Тинтом никада нисмо имали, као што смо више пута рекли, истакла је премијерка и додала да је укинута и одлука о образовању Радне групе за имплементацију пројекта Јадар из 2021. године.

Тиме смо испунили све захтеве еколошких протеста и ставили тачку на Рио Тинто у Србији. Овим је, што се тиче пројекта Јадар и Рио Тинта, све завршено, поновила је она.

Председница Владе је подсетила на то да су последњих месеци одржавани протести у вези са пројектом Јадар и компанијом Рио Тинто, односно њеном ћерком фирмом која је у Србији од 2004. године, када је добила прво решење којим се дозвољавају истражне радње и кренула у истраживање.

Она је рекла да је 2006. године измењен Закон о рударству којим је уведено начело континуитета, које подразумева да онај ко истражује има ексклузивно право да експлоатише, а да је компанија Рио Тинто 2012. године добила решење о извођењу бушотина великог пречника.

Брнабић је позвала све заинтересоване еколошке организације да се обрате Влади Србије и преузму документе у вези са Рио Тинтом, и указала на то да представници ранијих власти, који су све те споразуме склапали, сада покушавају да на зеленој агенди граде политичку будућност.

Премијерка је показала и сву документацију везану за Рио Тинто и пословање у Србији преко ћерка фирме Рио Сава експлорејшен.

Ту је, како је навела, све од 2002. године, када је потписан споразум са СРЈ, који је ратификован у Скупштини СЦГ 5. маја 2004. године – преко првог решења Министарства рударства и енергетике од 8. јуна 2004. године, којим се одобрава геолошко истраживање, и преко решења из 2012. године за извођење радова за бушотине које је издато од стране Министарства заштите животне средине под Оливером Дулићем.

Према њеним речима, ту је и закон из 2006. године који уводи начело континуитета како би Рио Тинту обезбедио да имају и ексклузивно право на експлоатацију.

Она је објаснила да одлуку о Рио Тинту не види као изнуђену и политички мотивисану, јер су грађани рекли шта су имали.

Имали смо и дуже протесте у Србији и желели смо да грађани чују да смо заштитили њихове интересе и да су Влада и Александар Вучић за народ, а не за политичке хирове, истакла је Брнабић.

Поводом позива Рио Тинта да одлука буде заснована на чињеницама и дијалогу и питања да ли има простора за даље разговоре, премијерка је рекла да је најбољи излаз дијалог и то заснован на чињеницама, али да таквог дијалога са Рио Тинтом није било и да то није кривица Владе.

Ми смо се трудили да дамо информације и да будемо за дијалог, рекла је она и као пример навела да су одмах објавили и необавезујући меморандум о разумевању када је то тражено.

Према њеним речима, Влада је молила Рио Тинто да дају више информација и чињеница и да буду присутнији у локалној заједници, али да је тај дијалог изостао.

Премијерка је, на питање новинара да ли ће можда Рио Тинто тужити Србију и тражити одштету и како види саопштење те компаније од пре неколико сати у којем су изразили забринутост и навели да остају посвећени реализацији пројекта, као и да ли је Влада контактирала Рио Тинто, рекла да би волела да је Рио Тинто показао забринутост раније и да су били отворенији за комуникацију и са представницима медија и са народом који тамо живи.

То нису радили и то могу да кажем чиста образа. Рекла сам им више пута да то морају да поправе, али то се није десило, пренела је премијерка.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Резултат референдума важан корак у приступању ЕУ

Следећа вест

Грађани разумели важност промена које воде ка независнијем и ефикаснијем правосуђу

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *