Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић истакла је данас, у изјави новинарима у Охриду, да је на Преспа форуму, који се одржава у том граду, показала документ, званичну преговарачку позицију ЕУ са Србијом, у којем се ниједном речју не помиње признање такозваног Косова од стране наше земље.
Брнабић је рекла да је на тај начин одговорила на тврдње које су се претходних дана чуле на том форуму да наша земља наводно зна да је за њено учешће у ЕУ неопходно да призна „Косово“, али да то игнорише.
Премијерка је указала на то да се у преговарачкој позицији, у поглављу 35, где су остала питања, под ставком 1, спомиње нормализација односа Србије и тзв. Косова, где је „Косово“ означено са звездицом.
Она је напоменула да је јуче на председничком панелу највећи проценат времена посвећен Србији иако нисмо имали представника, при чему је изнета и тврдња да наша земља наводно зна да је за њено учешће у ЕУ неопходно да призна „Косово“.
У ЕУ преговарачкој позицији са Србијом ознака „Косова“ је у складу са Резолуцијом СБ УН 1244, која признаје територијални интегритет међународно признате Србије, нагласила је Брнабић.
Према њеним речима, ту се наводи да Србија остаје посвећена дијалогу под покровитељством ЕУ, ангажује се у постизању нових споразума у новим областима, унапређујући процес нормализације односа у доброј вери, са циљем да то постепено води „свеобухватној нормализацији односа Србије и “Косова“ у складу са преговарачким оквиром“.
Премијерка је истакла да се нигде у званичној позицији ЕУ ниједном речју не помиње признање такозваног Косова од стране Србије.
Они који говоре да се то подразумева, као да не знају званичну позицију ЕУ. Ако ЕУ стоји при томе, онда мора да промени преговарачку позицију, а док је она на снази то је званични документ и никакве друге приче не могу да играју улогу, поручила је председница Владе.
Брнабић је, одговарајући на питање новинара како се може направити паралела између „Косова“ и Украјине, нагласила да су међународни правни поредак и међународно право прекршени 1999. и 2008. године на штету Србије и српског народа, додавши да од тада свет више није исто место јер је све постало могуће зато што у свету влада закон јачег, а не међународног права.
Премијерка је указала на то да је потпуно јасно шта је међународно право и међународни правни поредак, који подразумева неповредивост територијалног интегритета међународно признатих држава.
Ни по коју цену, не постоји нигде у међународном праву да је неки територијални интегритет повредив у одређеном случају. Он је неповредив и никада се то пре није десило осим у случају Србије и никада после, рекла је она.
Брнабић је истакла да се није десио геноцид на Космету и да не постоји ниједна пресуда, напоменувши да територија Космета остаје до дана данашњег постконфликтно подручје са најмање повратника од свих постконфликтних зона на свету.
Она је подсетила на то да се на Косову и Метохији десио погром 2004. године, да су тада срушене православне цркве и манастири, чак и они под заштитом Унеска, и да су убијани Срби.
Према њеним речима, протерани су скоро сви Срби са територије јужно од Ибра и догодило се етничко чишћење градова – Приштине, Гњилана, Ђаковице, а четири године након тога неко је прогласио независност, без референдума, без ичега, а други су пожурили да признају ту независност.
Брнабић је предочила да не постоји ниједан једини принцип кога се било ко држао када је прогласио или признао ту независност, додавши да су сви принципи међународног права погажени на најбруталнији начин и да је тада отворена Пандорина кутија.
Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије