Јапански инвеститори добродошли у Србију

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић и председник Републике Александар Вучић присуствовали су вечерас, у резиденцији амбасадора Јапана у Србији Такахика Кацумате, пријему поводом обележавања 140 година успостављања пријатељских односа двеју земаља.

Брнабић је том приликом изразила задовољство што Србија и Јапан обележавају велики јубилеј у својим односима – 140 година пријатељских, политичких, друштвених и економских веза наша два народа, то јест 140 година од прве дипломатске преписке српског краља Милана Обреновића и јапанског цара Меиђија 1882. године.

Овај чин размене порука између два суверена означава почетак званичних односа наше две земље, географски удаљене хиљадама километара, а опет веома блиске и пријатељске. Мало која држава у свету може да тврди да има тако велике и значајне јубилеје, на шта смо ми у Србији, земљи која поштује, негује и чува своја пријатељства, веома поносни, рекла је премијерка.

Она је такође поручила да нема много земаља у свету које се могу похвалити контактима и сарадњом коју су Србија и Јапан имали још крајем 19. и почетком 20. века.

Још 1893. године Србију је посетио принц Јорихито Комацу, рођак цара Меиђија, као и принц Кунијеши Куни, прадеда садашњег цара Нарухита, 1909. године. Веома дирљив и драгоцен симбол пријатељства и солидарности је чињеница да је Црвени крст Јапана слао материјалну помоћ Србији током Првог светског рата, подсетила је она.

Такође, како је додала, након Другог светског рата, после обнове пријатељских односа у јануару 1952. године, Југославија је у јулу исте године подржала пријем Јапана у Организацију Уједињених нација.

Брнабић је пренела да је поносна на то што се укупна билатерална сарадња наше две земље успешно развија у бројним областима, као и на то што су неке од најугледнијих јапанских компанија препознале компаративне предности пословања у Србији.

Према њеним речима, јапанске компаније и инвеститори су увек добродошли у нашу земљу, а ми смо спремни да им пружимо сву неопходну помоћ и подршку.

Премијерка је напоменула да су угледни појединци из наших земаља посебно допринели јачању пријатељских веза у различитим областима политичког и друштвеног живота, због чега су одликовани највишим државним одликовањима двеју земаља.

Наиме, само 2022. године додељена су одликовања угледним личностима на два празника која су за нас од највеће важности – на Сретење је Златну медаљу за заслуге добио истакнути преводилац и филолог Хироши Јамасаки Вукелић, док је на Видовдан бившем јапанском премијеру Шинзо Абеу уручен Орден Републике Србије на ленти за одржавање пријатељских односа и унапређење сарадње двеју земаља.

Уверена сам у то да ћемо заједничким снагама наставити да негујемо наше пријатељство, да одлучно јачамо и даље унапређујемо свеобухватну и обострано корисну билатералну сарадњу и да ћемо у периоду који је пред нама имати још много позитивних и значајних прилика за заједничко обележавање пријатељства и сарадње, поручила је Брнабић.

Амбасадор Јапана изразио је дубоко поштовање према целокупном српском народу и његовим прецима, који су дали огроман допринос у унапређењу односа са Јапаном.

Велика ми је част да као амбасадор Јапана у Србији прославим са свима вама ову јубиларну годину пријатељства, започетог између цара Јапана Меиђија и српског краља Милана Обреновића 1882. године, рекао је он и уједно изразио задовољство због доделе Ордена бившем премијеру Шинзо Абеу за његовог допринос развијању односа са Србијом.

Такахико је рекао да је састанак премијера Абеа и председника Вучића у Београду 2018. године трасирао пут даљем јачању партнерске и билатералне сарадње на регионалном и међународном плану.

Такође, како је указао, посета премијерке Брнабић Токију 2019. године, дала је подстицај унапређењу наших односа.

Србија и Јапан су 14. јуна, у Министарству спољних послова у Београдуј обележили 140 година успостављања дипломатских односа између две земље изложбом архивске грађе и издавањем поштанских маркица.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Развој инклузивног друштва с једнаким шансама за све

Следећа вест

До краја дана 492 радника „Фијата“ добија отпремнине

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *