Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић оценила је данас у разговору са генералним директором у Кабинету премијера УАЕ Абдулом Лутом да Србија и УАЕ деле исту визију и приоритете у будућности, а то су дигитализација, улагање у образовање, истраживање, развој и науку и све оно што може да допринесе томе да Србија постане друштво чији је развој заснован на иновацијама.
Брнабић је истакла да су компаније из УАЕ заинтересоване за улагање у нашој земљи и да желе блиску сарадњу, и најавила покретање великог броја пројеката са компанијама из те државе у области дигитализације и иновација, која представља значајан потенцијал за сарадњу.
Премијерка је нагласила да су размена знања и искустава Србије и УАЕ од великог значаја за позиционирање наше земље у областима истраживања, науке, образовања и иновација.
Она је указала на то да би пројекти у области конкурентности реализовани у УАЕ који су имали најбољи ефекат могли да се примене и у Србији.
Брнабић је подсетила и на то да је у Дубаију у мају ове године потписан Меморандум о размени искустава о развоју и модернизацији владе, истакавши да се тим документом унапређује размена знања и искустава у девет области, међу којима су вештачка интелигенција, креативна индустрија, дигитална економија, еУправа и наука.
Председница Владе је упутила позив саговорницима да присуствују Biotech Future Forumu, који ће, у организацији WEF Centra за 4. индустријску револуцију, бити одржан у Београду 20. октобра ове године.
Према њеним речима, сарадња у области иновација и нових технологија представља будућност којој Србија стреми.
Она је нагласила да су односи Србије и УАЕ на завидном нивоу, али да увек има простора да се сарадња додатно унапреди и учврсти, уз оцену да су обе стране спремне за ангажовање у том смеру.
Лута је похвалио напредак који је Србија остварила у области науке, оценивши да се наша земља добро позиционирала на том пољу.
Он је истакао да УАЕ могу да понуде Србији значајне пројекте који су у Емиратима дали одличне резултате, при чему је поновио да је наша земља лидер на плану науке, иновација и дигитализације, што је област у којој ће две земље унапређивати сарадњу.
Делегација УАЕ је, такође, имала састанке, на којима су им представљени Биосенс институт, Институт за вештачку интелигенцију и БИО4 кампус.
Даље су предвиђене посете ИТ компанијама: Nordeus, 3lateral, Anari AI и Iervolino Studio.
Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије