Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас да је обавеза државе да се ухвати у коштац са проблемом насиља које укључује децу и да усмери све своје капацитете и ресурсе у његово што успешније решавање.
Брнабић је на отварању 7. међународне конференције о безбедности деце „Безбедност и одговорност 2022“ истакла да фокус мора бити на едукацији деце од најранијег доба како бисмо их научили да било какав насилан вид понашања није прихватљив.
Она је поручила да је важно да се деци на системски начин пружи подршка, додајући да ће Влада у будућности морати још више да се ослања на рад и знања организација цивилног друштва да бисмо заједно видели како да адекватније одговоримо на овакве проблеме.
Премијерка је подсетила на то да је у децембру 2021. године направљен протокол о сарадњи седам министарстава како би се заједнички радило на томе да се направи прва национална платформа за ученике, наставнике и родитеље са циљем да се смањи насиље над децом, али и вршњачко насиље и да се уведе већи ред у школе.
То је, како је навела, платформа „Чувам те“, која на једном месту данас интегрише све потребне аспекте темељне превенције и алате за сузбијање насиља које укључује децу, било као жртве, или као починиоце насиља.
Према њеним речима, само у првој години рада поменуте апликације обукама на платформи приступило је више од 44.000 корисника, што показује колико је ова тема важна.
Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић указала је на то да сви надлежни органи и институције треба да делују координисано како би се обезбедила боља безбедност деце и њихова већа заштита од насиља.
Кисић је нагласила да уједно треба оснаживати и децу и уважити њихово мишљење, подвукавши да о овој теми треба у свакој прилици разговарати како бисмо деци обезбедили континуирану подршку и заштитили их од свих облика насиља, експлоатације и злостављања.
Према њеним речима, спречавање и сузбијање насиља над децом и заштита деце од насиља представљају један од приоритета националне политике Владе, која је донела различите стратегије и протоколе.
Влада је, како је подсетила, 2020. године донела Стратегију за превенцију и заштиту деце од насиља 2020–2023, а ове године је усвојила и нови Oпшти протокол за заштиту деце од насиља, који укључује нове појавне облике насиља, као што су дигитално насиље и дечји рад.
Кисић је пренела и да ресорно министарство припрема нову стратегију социјалне заштите, у којој ће нарочита пажња бити посвећена сегменту развоја интензивних услуга за децу и породице са децом.
Једна од таквих услуга, како је најавила, биће и услуга породичног сарадника која ће бити имплементирана у оквиру центара за децу, младе и породицу.
Министарка је указала и на Националну дечју линију НАДЕЛ, која делује више година у оквиру Центра за заштиту одојчади, деце и омладине и која је, поред саветодавне телефонске линије за децу и младе, развила и анонимну и поверљиву онлајн услугу за дописивање, односно „четовање“ са стручним саветницима и психолозима.
Амбасадор Сједињених Америчких Држава у Србији Кристофер Хил потврдио је да је влада те земље посвећена томе да помогне Србији да успостави „Амбер алерт“ систем, који је настао пре више од 25 година и доказао се као веома делотворан у проналажењу деце.
Он је објаснио да је овај систем, који покреће ургентнији механизам, помогао да се у року од 72 часа деца врате својим породицама, те да је његова делотворност приближно 97 одсто.
Оснивач Центра за несталу и злостављану децу Игор Јурић указао je на важност увођења „Амбер aлерт“ система, наводећи да је током 2021. године тај систем у Америци покренут 254 пута, од чега су 252 пута имала срећан исход, то јест нестала деца била су пронађена.
Према његовој оцени, то довољно говори о важности таквог система и оправданости жеље да он заживи и у нашој земљи.
Јурић је навео да је онлајн безбедност деце велики проблем не само у Србији, већ и на глобалном нивоу, и у складу са тим изнео податак да су свака пета тинејџерка и сваки десети тинејџер делили своје наге фотографије на интернету, као и да 39 одсто младих мисли да је то потпуно нормално.
Такође, како је упозорио, забележен је нагли пораст дељења фотографија и видеа који приказују сексуално злостављање деце, при чему се број таквих дељења повећао у односу на 2019. годину за 77 одсто, док су жртве у највећем броју случајева биле девојчице између 11 и 13 година.
Јурић је прецизирао и да су у 96 одсто прикупљеног и пријављеног садржаја, где се сексуално злостављају деца, углавном девојчице и нагласио да су неке од жртава имале мање од годину дана.
Конференција „Безбедност и одговорност 2022“ организована је са циљем да се стручњаци у нашој земљи упознају са примерима добре праксе и најефикаснијим начинима пружања помоћи деци која су претрпела трауму, односно било који вид злостављања – било да је реч о вршњачком, сексуалном, породичном или било ком другом насиљу.
У оквиру конференције биће одржано више панела на којима ће учествовати висококвалификовани стручњаци из земље и света, а након званичног отварања уследила је прва панел-дискусија под називом „Унапређење система потраге за несталом децом: Амбер алерт систем алармирања јавности о нестанку деце“.
Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије