Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изразила је данас задовољство резултатима постигнутим на унапређењу квалитета радиотерапије и стварању услова за лечење онколошких пацијената, нагласивши да је држава у претходних осам година уложила милијарду евра у здравство и да ће улагања у овај сектор бити настављена.
Брнабић је, на отварању међународне конференције „Унапређење квалитета радиотерапије у Србији у периоду 2015–2022“, подсетила на то да је претходном периоду много тога урађено – од улагања у примарну здравствену заштиту, преко домова здравља, општих болница до изградње најмодернијих клиничких центара.
Она је најавила да ће фокус Владе, у сарадњи са стручним радиотерапијским тимовима, бити на превенцији и третирању малигних болести, које су све присутније у Србији, али и глобално.
Премијерка је подсетила на то да се улагало и у здравствено особље, те су данас, у односу на пре 10 година, плате медицинских сестара и техничара повећане за 103 одсто, а лекара нешто више од 90 одсто.
У том контексту, Брнабић је изразила уверење да и здравствени радници и пацијенти осећају побољшање, али да остаје да се уложи још много више како би здравство наставило да напредује, а здравствени радници остали у Србији.
Према њеним речима, радиотерапија и превентива ће бити све важнија тема у Србији јер је то проблем са којим ћемо се суочавати у будућности.
Влада мора да настави да јача тај сегмент здравствене заштите како би свим грађанима, ма у којем делу Србије живели, омогућила најбољу негу, нагласила је премијерка, оценивши да је један од највећих успеха у протеклом периоду у области здравства отварање КЦ Ниш, у који је уложено приближно 53 милиона евра.
Брнабић се осврнула и на резултате остварене током пандемије, истакавши да Србија наставља рад на изградњи онколошке клинике.
Такође, како је напоменула, улагано је и у лекаре као најважнији стуб здравства, као и у то да им се по убрзаној процедури одобравају специјализације, на чему је министар здравља Златибор Лончар посебно инисистирао.
Радило се и на додатном запошљавању, подвукла је она и нагласила да никада није постојала забрана запошљавања медицинског кадра, већ административног особља, због огромне несразмере.
На скупу је истакнуто да је од 2014. године, између осталог, у циљу повећања доступности и квалитета лечења малигних болести зрачном терапијом у специјалистичким онколошким центрима, набављено 12 линеарних акцелератора са пратећом опремом, гама и икс нож и друга опрема.
Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије