Упркос кризи ова година одлична за стране инвестиције

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас, на представљању „Беле књиге 22” Савета страних инвеститора, да Србија, упркос кризама изазваним коронавирусом и ратом у Украјини, наставља да привлачи директне стране инвестиције.

Брнабић је навела да стране инвестиције и криза обично не иду заједно и да се инвеститори у таквим условима тешко одлучују на нова улагања, али да смо ми успели да код нас не буде тако.

Она је нагласила да је, када је реч о страним директним инвестицијама, наша земља имала рекордну 2021. годину, али да је и ова година одлична, јер смо до октобра имали нето прилив страних инвестиција од 3,11 милијарди евра, што је за 0,3 одсто више него у истом периоду прошле године.

Премијерка је, као веома важно за инвеститоре, навела да је Влада формирала Канцеларију за дуално образовање, која би требало да ради на томе да се повећа удео практичне наставе у тој врсти образовања.

Брнабић је указала на то да ће се радити и на даљем развоју у области дигитализације и електронске управе, додавши да Народна банка Србије ради на томе да се уведу дигиталне менице.

Брнабић је, одговарајући на питање новинара о томе које су теме и предлози из „Беле књиге” приоритети за Владу Србије, истакла да је оцена Савета страних инвеститора у крајњој линији позитивна по Србију, али да се увек може и више и брже.

Она је указала на то да је велики део препорука Савета страних инвестотора у „Белој књизи” у сагласју са оним што наша држава сматра да би требало да уради, додавши да имамо исту визију тога где треба да идемо.

Премијерка је, говорећи о репутационом ризику Србије за који је речено да је повећан од почетка рата у Украјини, нагласила да се наша држава озбиљно бавила тим питањем.

Ми смо након 24. фебруара имали много питања и захтева од стране инвеститора, како оних који су већ овде тако и оних који су тек намеравали да дођу, да појаснимо позицију Србије, предочила је она.

Према њеним речима, држава је припремила документ који објашњава нашу позицију и послат је свима који су били заинтересовани.

Председница Владе је истакла да је тај документ имао довољно аргумената, што показује и чињеница да није било одустајања од инвестиција.

Она је поновила да је Србија ове године имала више страних инвестиција него прошле и да је сада наша позиција много јаснија, а репутациони ризик мањи него што у фебруару, марту или априлу.

Чак се, како је навела, окренуо у другом смеру јер су они који послују у Србији лишени ризика од ванредних повећања цена енергената и могу да рачунају на стабилност у нашој земљи.

Брнабић је, такође, рекла да је пронађен купац за Фабрику стакла у Параћину и да ће она или председник Србије Александар Вучић тим поводом следеће недеље посетити тај град.

Премијерка је указала на то да је јуче завршена и неопходна процедура везана за ову куповину у Агенцији за привредне регистре, нагласивши да је то веома важно за нашу земљу јер смо у претходном периоду сво стакло морали да увозимо.

„Бела књига” анализира стање и даје препоруке у областима које Савет старних инвеститора види као приоритетне, а међу овогодишњим су порези, радно-правни прописи, дигитализација и електронско пословање, некретнине, девизно пословање, фармацеутска индустрија, туризам и угоститељство.

Осим премијерке Брнабић, на представљању су били и министри Томислав Момировић, Горан Весић, Дубравка Ђедовић, Марко Благојевић, Михаило Јовановић, Никола Селаковић, Раде Баста, Јелена Танасковић и Хусеин Мемић.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Велики потенцијали за повећање робне размене са Азербејџаном

Следећа вест

Робна размена са Кином увећана 152 пута

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *