Србија се залаже за повратак младих људи из дијаспоре

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас на конференцији „Таленти на окупу 5.0”, у организацији Програма „Тачка повратка”, да је Србија постала земља која се истински, а не само декларативно, залаже за повратак младих људи из дијаспоре у матицу.

Брнабић је подсетила на то да је оваква конференција први пут организована 2018. године са циљем да ојача односе између талената који успешно студирају и раде у иностранству и оних који живе и раде у Србији.

Према њеним речима, било је неопходно да постоји форум на којем би се разговарало са људима из дијаспоре о томе у којој мери размишљају о повратку у своју земљу.

Много ствари смо заједно урадили од прве конференције 2018. године, као што је оснивање Програма „Тачка повратка”, који и служи као основни контакт и на најконкретнији начин помаже младима из дијаспоре који желе да се врате у Србију, предочила је премијерка.

Она је указала на то да се та помоћ односи на издавање личних докумената, тражење посла, а за оне који немају српско држављанство направљен је програм „Karta Serbica”, који им омогућава да живе и раде у Србији као да имају држављанство.

Премијерка је истакла да су за младе повратнике уведене пореске и царинске олакшице, као и да је овом пројекту велику подршку пружио Инфостуд, који је омогућио посебну страницу за запошљавање младих из дијаспоре у Србији.

Брнабић је подсетила на то да је омогућена и електронска нострификација диплома, додавши да још увек постоји проблем са дипломама медицинског и правног факултета за који се траже решења.

Говорећи о дигитализацији и научном напретку Србије, председница Владе је нагласила да је Србија једна од земаља у свету које су најбрже напредовале у тим областима и да је то прилика да млади из дијаспоре имају изазове и овде, попут оних због којих остају у иностранству.

Она је напоменула да је са „Поштанском штедионицом” направљен аранжман, по коме повратници из расејања могу да добијају и стамбене кредите, оценивши да би све то могли да буду разлози који ће их мотивисати на повратак.

Брнабић је истакла да је важно да научници из наше земље сарађују са српским научницима у свету, што ће допринети још бржем развоју Србије.

Премијерка је указала на то да шансу за повратак младих у Србију представља и отварање великог броја научних паркова и пројекат БИО 4 кампуса, у који ће бити инвестирано 250 милиона евра, од чега ће половину уложити Србија, а половину Европска унија.

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић навела је да баш она представља пример повратника из иностранства, при чему је изразила задовољство због тога што знања и искуства стечена у свету може да стави у функцију напретка Србије.

Могу да потврдим из личног искуства и у пракси да постоје услови и могућности да данас у Србији живите и радите као и у иностранству, рекла је Ђедовић.

Министар без портфеља задужен за дијаспору Ђорђе Милићевић рекао је да сарадња матице и дијаспоре има немерљив значај.

Присутнима се путем видео-линка обратио и директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Арно Гујон.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Премијерка честитала грађанима Србије Нову годину

Следећа вест

Повлачи се Нацрт закона о унутрашњим пословима из процедуре усвајања

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *