Србија на време препознала значај дигиталне револуције

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас да је наша земља урадила много у погледу дигитализације, кроз увођење електронске управе и великог броја електронских услуга, као и кроз раст домаћег извоза услуга информационо-комуникационих технологија.

Брнабић је у ауторском тексту за данашње издање дневног листа „Политика” истакла да ће ове године извоз наших ИКТ услуга бити невероватних 2,7 милијарди евра, док је пре само десет година био 375 милиона евра.

Она је навела да је дигитална револуција довела до повезивања школа на интернет, увођења дигиталних наставних садржаја и програмирања у основне школе, специјализованих ИТ одељења у средњим школама и специјализованих мастер програма на факултетима.

Према њеним речима, наши стартапи и научници данас имају на располагању и најмодернији суперкомпјутер у Државном дата-центру, и научнотехнолошке паркове у Београду, Новом Саду, Чачку и Нишу, а ускоро и у Крагујевцу и Крушевцу.

Због тога данас у Србији своје производе и решења развијају неке од најпознатијих компанија на свету, као што су „Microsoft”, „NCR”, „IBM”, „Cisco”, „Continental”, „GoDady”, „Schneider”, али и релативно нове, изузетно успешне компаније као што су „Epic games”, „Rivian” или „Polygon”, навела је премијерка.

Брнабић је напоменула да смо у последњих седам година показали да смо добро поставили наше приоритете, препознали наше предности и разумели промене које доноси четврта индустријска револуција.

Према њеној оцени, ово нам је умногоме помогло да променимо имиџ Србије и почнемо да привлачимо технолошки напредније и софистицираније инвестиције, које стварају додатну вредност за нашу економију и одлично плаћена радна места.

Србија, како је додала, има знање, визију и људе који нам дају право да се надамо да ћемо у новој технолошкој револуцији бити међу онима који стварају промене путем нових технологија.

У том контексту, она је подвукла да имамо светски признате инжењере и ИТ компаније, научне институте који су у самом европском врху по квалитету науке којом се баве, попут Института „Биосенс”, имамо Институт за развој вештачке интелигенције, који данас запошљава више од 40 светски успешних, а наших људи, који су се у претходне две године вратили у Србију.

Такође, имамо Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство, затим стартап компаније који су за само пар година достигле вредност мерену десетинама и стотинама милиона долара, али и глобалне технолошке компаније које желе да раде са нама, подвукла је председница Владе.

Према њеним речима, на нама је да све то што имамо објединимо, негујемо, подстичемо и помажемо како бисмо креирали екосистем иновација који ће у наредним деценијама бити мотор економског развоја Србије.

Једна од кључних иницијатива како ћемо да то урадимо у будућности је БИО 4 кампус, који треба да почнемо да градимо ове године, а у којем ћемо објединити наше најбоље образовне и научне капацитете, закључила је Брнабић.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Усвојена Стратегија за младе до 2030. године

Следећа вест

Интензивнe активности у циљу побољшањa квалитета ваздуха

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *