Образовање и наука покретачка снага за развој и јачање Србије

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је вечерас да је наша одговорност и обавеза да наставимо да радимо на реформи образовања за 21. век и будемо храбри да начинимо промене, баш као што је био визионарски храбар Свети Сава.

Преносимо у целини говор премијерке на Светосавској академији под називом „Ризница Србије”, коју традиционално организује Министарство просвете:

“Поштовани ученици и студенти,

Учитељи, наставници, професори и сви остали запослени у просвети,

Поштовани министри,

Ваше преосвештенство,

Грађанке и грађани Републике Србије,

Даме и господо,

Увек је задовољство бити на Светосавској академији и подсетити се, сваке године, шта нам је све Растко Немањић, Свети Сава, оставио у аманет.

Поставши монах Сава, Растко Немањић је изабрао просветитељство испред власти, одлучио се за моћ знања, уместо класичне моћи тога времена. Таква његова одлука, као и све такве велике и визионарске одлуке, утабала је пут, генерацијама и вековима након Сватог Саве, свима на овим просторима који су желели да раде на развоју образовања, учења и преношења знања.

Свети Сава је показао да је стуб успешног друштва и јаке земље – знање.

Данашњи дан је, између осталог, управо и због тога, изузетно важан за нашу земљу, за све наше грађане и за читаво наше друштво – зато што се, сваке године, управо на овај дан подсетимо колико је знање важно, колико је просвета важна, и колико је важно, за будућност наше земље, за улажемо у образовање и науку.

Образовање и науку смо поставили као један од приоритета и у раду ове Владе, као покретачку снагу за развој и јачање наше Србије.

У претходним годинама направили смо бројне искораке и покренули важне иницијативе како бисмо унапредили систем образовања. Прошле године, у децембру, имали смо и Прву годишњу конференцију о образовању, а моја иницијатива биће да сваке следеће године, управо на овај дан, држимо ову конференцију, како бисмо направили пресек тога шта смо урадили и представили планове шта ћемо даље радити.

У свему што смо радили, наша основна идеја је била да децу и младе људе оспособимо знањем и вештинама које ће им бити потребне у будућности, у свету невероватних, и невероватно брзих, технолошких промена и нове индустријске револуције.

Критичко размишљање, аналитичко расуђивање, креативност, иновативност, радозналост и љубопитљивост су те кључне вештине за будућност.

Покушали смо, у последњих неколико година, управо из тог разлога, да променимо неке ствари у нашем образовању: пре шест година увели смо програмирање као обавезан предмет у основним школама, значајно проширили обухват и курикулум специјализованих ИТ одељењења у средњим школама, увели уметничка одељења у гимназијама, дигиталне уџбенике и наставна средства, а ове године завршавамо повезивање свих наших школских објеката, њих 1.800, на брзи, бежични Интернет, у шта смо уложили 60 милиона евра.

Настојимо да олакшамо неке тешке и стресне процесе и нашим ученицима и њиховим породицама. Прошле године смо, након више година рада, решили вишедеценијске проблеме у процесу спровођења мале матуре. Успоставили смо и Портал „Моја средња школа“, где родитељи, уместо да иду на седам места, сада могу онлајн да обаве све кораке у вези са завршетком основне и уписом средње школе.

Настављамо да улажемо у талентоване младе људе кроз програм стипендија у који годишње улажемо више од 25 милиона евра, а ове године започели смо и са реформом Фонда за младе таленте како би, боље и више, помогли нашим најталентованијим ученицима и студентима, и како би они сутра помогли својој држави да даље напредује.

Када говоримо о реформама у образовању, посебно велику промену је направило увођење дуалног образовања 2019. године. До данас је више од 3.000 ученика завршило средње образовање по дуалном моделу, а показатељи који говоре о брзини запослења и плати су изнад очекивања и потврђују да се повезивањем теоријске наставе и практичног рада стичу и усавршавају професионалне компетенције које су важне за рад и запослење.

Васпитачи, учитељи и наставници чине окосницу система образовања и васпитања и њима данас посебно желим да се захвалим на свом њиховом раду, труду, енергији и пожртвованости.

Један од приоритета у нашем раду је континуирано повећање плата људи у просвети и науци, и стално унапређење услова рада. Од јануара 2020. године, више од 2.500 васпитача и око 17.000 наставника у основним и средњим школама у Србији смо запослили за стално (односно, пребацили их са уговора на одређено време). Међу њима је било и екстремних примера да су неки од њих радили и по 20 година на уговорима који им нису обезбеђивали основну сигурност и предвидивост. Ту неправду смо умногоме исправили.

Данас настављамо да улажемо у науку, истраживање, развој и иновације.

У протеклих осам година, основали смо три нова научна института, као и Фонд за науку. Од 2018. године запошљавамо младе, талентоване истраживаче, студенте докторских академских студија и укључујемо их у рад научно-истраживачких организација. До сада смо запослили 1.951 младог истраживача, а у процесу смо запошљавања додатних 300.

Ово, и много тога другог (улагање у образовну инфраструктуру, увођење информационог система који нам у сваком тренутку даје све податке о нашем образовном систему), све што смо у претходном периоду урадили, даје шансу за јачање најважнијег капитала које један човек и једна земља могу имати, а то је знање.

Знање је нешто што вам нико никада не може одузети, што носите свуда са собом и што ће заувек представљати вашу предност у односу на друге. Знање јесте моћ.

Наша одговорност и обавеза је да наставимо да радимо на реформи образовања за 21. век и будемо храбри да начинимо промене, баш као што је био визионарски храбар Свети Сава.

То дугујемо нашој деци, нашој земљи, и дугујемо свим будућим генерацијама. Уверевам вас, због тога, да ћемо у будућности радити још брже, посвећеније и храбрије.

Свима срећна школска Слава, Свети Сава.

Хвала вам“, истакла је премијерка.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Техничка школа у Пожеги постаје регионални тренинг центар

Следећа вест

Усвојена Стратегија за младе до 2030. године

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *