Председница Владе Републике Србијe Ана Брнабић присуствовала је вечерас обележавању почетка радова на креативно-иновативном мултифункционалном центру „Ложионица” у Београду, и том приликом положила своју поруку у временску капсулу која ће бити постављена у темељ нове „Ложионице”.
Брнабић је будућим генерацијама поручила да наставе искру генијалне иновативности и стваралаштва која хиљадама година постоји на овим просторима, као и да са овог места уведу своје друштво у неку нову технолошку револуцију и учине нас поноснима.
„Ложионица” ће бити мотор напретка и светионик у будућности, рекла је она, додајући да је циљ Владе да српска економија буде заснована на знању и иновацијама и да тако много брже напредујемо, надокнадимо пропуштено време и покажемо све своје потенцијале.
Она је подсетила на то да су у последњих неколико година отворена четири научно-технолошка парка – у Београду, Новом Саду, Нишу и Чачку, и најавила да ће ове године почети градња још четири, а први међу њима биће у Крушевцу, након чега следи изградња у Крагујевцу.
Премијерка је истакла да је Влада Србије у изградњу овог креативног центра уложила 52 милиона евра и да је „Ложионица” „драгуљ у круни” свега овога што се ради на развоју креативних индустрија.
Брнабић је нагласила да је ово прва влада у историји Србије која је узела кредит за инфраструктуру у култури, и подсетила на то да креативне индустрије данас запошљавају 155.000 људи у Србији, чак 30.000 више него пре две године, и да је сваки седми предузетник и свако шесто привредно друштво управо из креативног сектора.
Министар информисања и телекомуникација у Влади Републике Србије Михаило Јовановић рекао је да ће „Ложионица” један век након свог настанка постати место сусрета талената, иноватора и креативаца, као и да ће представљати иновативно и креативно чвориште, центар изврсности, урбаног и динамичног живота и стваралаштва.
Наш главни град ће добити ново јединствено обележје и туристичку атракцију која ће подједнако привлачити и стручну јавност и домаће и стране туристе, поручио је Јовановић и додао да ће у наредне две године то бити једно од највећих градилишта у Србији.
Министар је навео да ће радови обухватити реконструкцију „Ложионице” на 4.800 метара квадратних, уз очување препознатљивог изгледа, реконструкцију водоторња и окретнице и изгрању нове зграде анекса од 11.000 метара квадратних, подземне гараже и великог парка, а комплетан комплекс ће се простирати на више од 23.000 квадратних метара.
Према његовим речима, у „Ложионици” ће се наћи бројни садржаји за креативце, иноваторе и уметнике различитих профила, а у њој ће бити и сала за догађаје и окупљања, пројектована и опремљена према елаборатима највећих домаћих стручњака за акустику.
Посебно је важно да ће ту бити први инкубатор за креативне индустрије, као и бројни простори за активности креативаца, нагласио је Јовановић и додао да користи прилику да покрене иницијативу да нова зграда анекса, која ће допринети томе да та локација има и пословну компоненту, добије име српског великана и научника Милутина Миланковића.
И амбасадори националне платформе „Србија ствара” ставили су своје поруке у капсулу која ће бити постављена у темеље Ложионице, а биће отворена после 50 година.
Креативно-иновативни мултифункционални центар „Ложионица”, као објекат јавне намене, фокусиран је пре свега на садржаје из домена креативних индустрија, иновација и економије засноване на знању.
Идеја је да „Ложионица” постане обележје Београда – дестинација која подједнако привлачи Београђане и туристе, стране и локалне, место стварања и сусрета талената, као и место које својом аутентичношћу и креативном енергијом постаје средиште нових тенденција стваралаштва и економије засноване на знању.
Пројекат реконструкције и адаптације „Ложионице” део је стратешке опредељености Владе Србије да подржи развој иновационо-креативног екосистема, повољног за домаће и стране инвестиције.
Сектор креативних индустрија већ сада чини више од 7,4 одсто БДП-а Србије и за само последњих шест година остварује раст од 60 одсто, док кумулативни раст извоза сектора, у истом периоду, износи 51 одсто.
Овај пројекат је у складу и са стратешким кровним документима попут Стратегије паметне специјализације, која препознаје креативне индустрије, а посебно сектор видео-игара и визуелних ефеката, као мотор будућег одрживог економског и социјалног развоја наше земље.
Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије