Наставак рада на европским интеграцијама Србије

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас, након представљања резултатa 100 дана рада Владе у Лебану, да је Србија направила огромне кораке на путу ка Европској унији, што су показали и извештаји Европске комисије.

Брнабић је, одговарајући на питања новинара, истакла да смо остварили и додатно велики помак усвајањем сета правосудних закона, односно читавим низом докумената којим их усклађујемо са променама Устава у циљу независног судства, самосталног тужилаштва, без икаквог утицаја политике.

Она је, међутим, рекла да не верује да ћемо видети конкретне резултате од тога, јер је сада услов који се поставља увођење санкција Руској Федерацији, и да нам без тога неће отварати нове кластере.

То би, како је упозорила, представљало нови услов, имајући у виду то да су до сада владавина права и дијалог са Приштином били најважнији за наше европске интеграције.

Премијерка је предочила да сада изгледа да је у ствари степен усаглашености са заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ, односно увођење санкција Руској Федерацији услов свих услова, а да ће то можда бити и усвајање француско-немачког предлога.

Она је рекла да држава наставља рад на европском путу, подсетивши на то да је јуче Предлог закона о електронским комуникацијама упућен у Скупштину, као и да нас сада чека рад на читавом низу закона о медијима, дефинисаним Медијском стратегијом.

Брнабић је, одговарајући на питање новинара да ли се преговара са инвеститорима за отварање фабрика на југу земље, рекла да ће држава изменама Закона о планирању и изградњи укинути конверзију права коришћења у право својине над грађевинским земљиштем уз накнаду, што ће додатно повећати ниво инвестиција у Србији.

Она је навела да је у првих 100 дана рада Владе завршен Нацрт измена тог документа и да сад предстоји јавна расправа, подсетивши на то да је Србија у 2022. имала прилив директних страних инвестиција у вредности од 4,4 милијарде евра.

Долазили смо и у најтежим временима до најконзервативнијих инвеститора, а то су немачки и јапански, што је био сигнал да је Србија сигурна и стабилна за инвестиције и да компаније могу ту безбедно да инвестирају, рекла је премијерка.

Према њеним речима, немачки инвеститори у Србији запошљавају 80.000 људи, а 95 одсто њих је рекло да би поново инвестирало у нашој земљи и ширило пословање.

Председница Владе је најавила да ће следећа велика компанија у области биотехнологије са којом ће Влада успоставити сарадњу бити британска Астразенека, што ће бити добра основа за Био 4 кампус, који ће почети да се гради ове године у Србији.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Влада Србије представљена у Дубаију као једна од најиновативнијих влада

Следећа вест

Београд, 2. децембар 2022. Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић разговарала је данас са европским комесаром за суседство и проширење Оливером Вархејијем. Председница Владе је захвалила лично комесару Вархејију и амбасадору Емануелеу Жиофреу, шефу Делегације Европске уније у Србији, на подршци коју пружају Србији у процесу европских интеграција. Србија остаје посвећена реформама на европском путу јер су оне у интересу наших грађана, истакла је Брнабић. Премијерка је рекла да је фокус Владе на наставку реформи у области владавине права и пре свега у области правосуђа, у складу са уставним амандманима који су усвојени на референдуму у јануару ове године. Према њеним речима, у координацији са Венецијанском комисијом, Влада ради на изради сета правосудних закона, чији је циљ да правосуђе буде независније и ефикасније. Поред тога, како је истакла, фокус ће бити на усвајању сета медијских закона, на којима ради ново Министарство информисања и телекомуникација, као и на наставку реформи у области енергетике и заштите животне средине. Вархеји је изразио подршку процесу европских интеграција Србије и као кључне теме од значаја за две стране издвојио енергетику и миграције. Он је подсетио на то да је Европска комисија одредила 165 милиона евра финансијске подршке за област енергетике, и да ће наставити да подржава енергетску диверзификацију на Западном Балкану. Поред тога, како је истакао, важно је наставити сарадњу у области борбе против нелегалних миграција, у чему Србија може да рачуна на помоћ и подршку ЕУ, као и даље усаглашавање визне политике са ЕУ. Брнабић је у разговору са Вархејијем изразила незадовољство због јучерашње изјаве Петера Стана у вези са именовањем Рашића, и рекла да је то у супротности са Бриселским споразумом и са вољом народа која је исказана на изборима. Састанку су присуствовали министарка за европске интеграције Тања Мишчевић, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић, министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић, као и шеф Делегације Европске уније у Србији амбасадор Емануеле Жиофре.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *