Решавање питања личних докумената кључно за остваривање права бескућника

Нема коментара Share:

20.02.2023.
Поводом Светског дана социјалне правде, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог у сарадњи са градским Секретаријатом за социјалну заштиту организовало је трећи по реду дијалог на тему бескућништва под насловом „Бескућништво – решавање питања личних докумената на путу ка друштвеној укључености”.

Градска секретарка за социјалну заштиту Александра Чамагић истакла је да је важно да на данашњи дан говоримо о овој маргинализованој групи људи.

– Град Београд се труди да води одговорну политику бриге о људима. У овој години направили смо важне искораке у том правцу, а један од најважнијих је свакако привремено преноћиште за особе без крова над главом. Тај пројекат је наишао на велико одобравање корисника и читаве јавности – рекла је Чамагићева и додала да су од ове године све услуге социјалне заштите у Београду бесплатне.

Она је истакла да јој је веома драго да је у нашем граду покренут један овако важан пројекат.

– Прибављање личних докумената је први корак ка остваривању свих осталих права из области социјалне заштите. Град Београд је и на том пољу пионир јер је Одлуком о правима и услугама социјалне заштите предвиђено да Град сноси све трошкове које једно лице има када покушава да прибави лична документа – поручила је градска секретарка.

Како је навела, према подацима Градског центра за социјални рад, на годишњем нивоу око 150 грађана оствари помоћ у виду прибављања личних докумената.

– Поседовање личних докумената омогућава улазак у системе социјалне и здравствене заштите и остваривање права која имају и сви остали грађани. Трудимо се да уз помоћ невладиног сектора информације о тој могућности проширимо, да убедимо наше суграђане да је за њих добро да поседују лична документа и да им помогнемо у том процесу, који заиста може бити тежак – поручила је Александра Чамагић.

Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов поручио је да, тежећи хуманом друштву, треба да негујемо достојанство свих грађана, обезбеђујући им једнаке шансе за напредак и развој, а такође не заборављајући најрањивије и најугроженије друштвене групе. Како је навео, социјална правда се огледа и у дијалогу, осветљавању свих проблема, усвајању најбољих решења и примени мера за њихово превазилажење.

Он је поновио да је друштвени дијалог на тему бескућништва веома значајан јер се ради о једној маргинализованој друштвеној групи којој до сада није било посвећено много пажње када су у питању структуре државне власти и јавност.

– Наш интерес је да сву пажњу усмеримо на питање добијања личних докумената које је много пута било препрека за остваривање других права као што су права на социјалну и здравствену заштиту, могућност ресоцијализације и остваривања свих аспеката људског живота. У овом дијалогу покушаћемо да уз помоћ невладиног сектора пронађемо моделе, како бисмо поједина питања боље и квалитетније решили за добробит самих субјеката – рекао је Томислав Жигманов.

По завршетку дијалога учесници су обишли Прихватилиште за децу Београда.

Извор текста и фотографије: www.beograd.rs

Претходна вест

Туристичка организација Београда на Сајму туризма

Следећа вест

Програм „Упознајте Грчку”

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *