Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић обишла је данас, заједно са представницима Владе и дипломатским кором, фармацеутску компанију „Хемофарм”, где се том приликом упознала са иновативним леком corpos, који је почео да се производи у тој компанији.
Брнабић је истакла да је поменути лек доступан и пацијентима у Србији захваљујући сарадњи компаније „Хемофарм” са највећом биотехнолошком компанијом „Рош”.
У Србији је почела производња првог иновативног лека за лечење оболелих од мултипле склерозе, који ће значајно променити ток болести и унапредити квалитет живота пацијената, навела је премијерка, додавши да то омогућава да брже и лакше набављамо лекове, чиме се побољшава квалитет здравствене услуге у нашој земљи.
Она је истакла да се преговара са „Хемофармом” и о широј производњи других иновативних лекова у нашој земљи, и указала на то да је за последње четири године учетворостручен број пацијената оболелих од МС који се лече преко Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО).
Брнабић је подсетила на то да је 2019. године њихов број износио 1.000, а да их тренутно има 4.000, и напоменула да су средства која се из буџета издвајају за лечење пацијената оболелих од ретких болести за 10 година увећана 33 пута, са 130 милиона динара, на четири милијарде и 300 милиона.
Према њеним речима, још увек постоји велики број људи који нису покривени најсавременијом терапијом, јер су за то потребна веома велика средства, што, такође, представља проблем и за најбогатије земље на свету.
Премијерка је подсетила на то да је у октобру прошле године са компанијом „Рош” потписан споразум о сарадњи у области науке, чиме се отворио простор за то да се део њиховог истраживања пребаци и у Србију.
На питање новинара о несташици појединих лекова, премијерка је рекла да Влада, у сарадњи са РФЗО-ом и фармацеутским компанијама, прати ситуацију на тржишту и да је препознала да ово може бити проблем у наредном периоду, али да за сада у Србији нема таквих проблема.
Директор „Хемофарма” Роналд Зелигер објаснио је да је његова компанија ушла у овај пројекат са компанијом „Рош” пре шест година и да сада постоји лек corpos који мења квалитет живота оболелих.
Он је истакао да „Хемофарм” запошљава више од 4.000 људи у Србији и тај број расте годишње за више од 200 нових запослених.
Амбасадорка Немачке у Србији Анке Конрад поручила је да се сарадња са нашом земљом наставља и у другим областима и да на томе треба да се ради, пре свега у области образовања, иновација.
Фабрику „Хемофарм” су, заједно са премијерком, обишли и представници дипломатског кора, чланови Владе, међу којима министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић, представници Министарства здравља, РФЗО-а, као и представници Удружења пацијената оболелих од МС-а Србије.
Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије