Пуноправно чланство у ЕУ стратешки спољнополитички циљ Србије

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је вечерас да је Европска унија највећи мировни пројекат у историји света и да Србија жели да буде део тог јединственог економског, политичког и безбедносног пројекта, коме она одавно и припада, не само географски, већ и по својој култури, историји, традицији и систему вредности.

Брнабић је, на свечаном пријему уочи почетка „ЕУ недеље могућности“, који је организовала Делегације Европске уније у Србији, нагласила да је по много чему Србија већ део јединственог и заједничког европског простора, додавши да је ЕУ највећи инвеститор у нашој земљи и најважнији економски партнер и финансијски донатор.

Премијерка је истакла да се вредносно, по свим најважнијим политичким питањима, а данас је за ЕУ то свакако питање сукоба у Украјини, ставови Србије и Уније не разликују.

Србија пружа принципијелну и искрену подршку Украјини, њеној целовитости, територијалном интегритету и суверенитету. Ми увек, у сваком тренутку, и независно од времена, околности или актера, поштујемо и бранимо основни принцип међународног јавног права и Повеље УН – неповредивост међународних граница суверених земаља, чланица УН, поручила је она.

Према њеним речима, став Србије јесте да зарад мира, предвидивости и стабилности у свету, то мора бити принцип који ће сви поштовати у сваком тренутку.

Тај принцип примењујемо, наравно, и када је наша земља у питању – и тако приступамо и дијалогу са Приштином, рекла је председница Владе, уз напомену да је мир наша највећа жеља, наш највећи интерес и наш први приоритет.

Она је упутила молбу партнерима из ЕУ да нам помогну да сачувамо мир и да обезбедимо да Срби на Косову и Метохији живе без бојазни од свакодневне тортуре, хапшења, малтретирања и нехуманог поступања и да обезбедимо макар основне принципе владавине права у покрајини.

Брнабић је замолила лидере ЕУ да покажу да стоје иза принципа владавине права, односно пуног поштовања међународних споразума, као и да се, коначно, након више од 10 година, имплементира Бриселски споразум и да се оснује Заједница српских општина.

Молим да спречите да се невини људи хапсе и приводе само зато што су Срби, да спречите да буду подвргнути вандалској тортури док су у притвору и док ни породице ни њихови правни заступници не могу да дођу до њих, рекла је премијерка, оценивши да такво понашање на тлу европског континента не сме бити прихватљиво у 21. веку.

Молим вас, драги пријатељи из ЕУ, да нам помогнете да сачувамо мир, јер мир је најважнија европска тековина. У Београду ћете увек имати поузданог и кредибилног саговорника, истакла је председница Владе.

Према њеним речима, Србија већ читав низ година интензивно сарађује са ЕУ и њеним државама чланицама на спровођењу свеобухватне реформе на путу ка пуноправном чланству у Унији.

Брнабић је поновила да је пуноправно чланство у ЕУ наш стратешки спољнополитички циљ, при чему је изразила уверење да европски мировни пројекат, који представља Унија, може бити потпуно заокружен тек пријемом у пуноправно чланство Србије и осталих земаља Западног Балкана.

Реформе које предузимамо су корените и бесповратно су већ и тек ће изменити наше друштво, а наша спремност за њихово спровођење није упитна, нагласила је председница Владе.

Премијерка је указала на то да Србија спроводи реформе у првом реду због својих грађана, додавши да су европске вредности оне које и грађани наше земље заслужују и баштине, а важне су управо због квалитетнијег живота и вишег животног стандарда.

Поносни смо на резултате остварене у претходном периоду у тим реформским процесима, и захвални нашим европским партнерима на помоћи коју нам пружају на том путу, рекла је Брнабић.

Искрено се надам да ћемо у времену пред нама успети да макар мало убрзамо наше европске интеграције, јер верујем да је то и наша заједничка жеља и наш заједнички интерес, навела је председница Владе.

Премијерка је изразила захвалност Делегацији ЕУ у Србији и због тога што су, након трагичних догађаја у ОШ „Владислав Рибникар“, Дубони и Малом Орашју, померили одржавање церемоније обележавања Дана Европе.

То само по себи показује солидарност, и такав гест нам, у тешким тренуцима какве проживљавамо, много значи, истакла је председница Владе.

Брнабић је подсетила на то да је данас на Палићу одржана конститутивна седница Стратешког савета за сарадњу Србије и Мађарске, што је важан корак у ширем партнерству наше земље и ЕУ, с обзиром на то да је Мађарска чланица Уније и један од водећих заговорника политике проширења.

Председница Владе је претходно обишла изложбу “Innovation expo“ у холу МТС Дворане, на којој су своја иновативна решења и постигнуте резултате представиле компаније, подржане средствима Европске уније, кроз програме Фонда за иновациону делатност.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Србија за додатно јачање свеукупних односа и сарадње са Алжиром

Следећа вест

Санација штете у поплављеним подручјима на најефикаснији могући начин

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *