Србија остварила велики успех на пољу ИКТ и дигитализације

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић учествовала је онлајн на Самиту о вештачкој интелигенцији и иновацијама (AI Innovation Summit), а уједно и на отварању „Иновационог хаба и лабораторије за вештачку интелигенцију 1871”, највећег ИТ хаба у том делу Америке, са више од 3,5 милијарде долара инвестираних у њихове чланице, који се одржава у Чикагу.

Премијерка је у уводном излагању говорила на тему „Перспектива глобалне трансформације вођене вештачком интелигенцијом”, представивши Србију и све наше успехе на пољу информационо-комуникационих технологија, дигитализације, вештачке интелигенције, иновација и развоја биотехнологије, као и планове за будућност.

Од почетка свог првог мандата из 2017. године, као један од главних приоритета поставила сам ИТ и дигитализацију, а данас је тачно шест година од мог првог радног дана као председнице Владе, рекла је Брнабић током јучерашњег обраћања на онлајн самиту.

У политику и Владу Србије ушла сам на позив Александра Вучића 2016. године, као министарка државне управе и локалне самоуправе, и прва ствар на којој сам желела да радим била је еУправа. Нисам никада маштала да будем политичарка, али сам сањала о томе да урадим нешто велико за своју земљу и управо сам у електронској управи видела своју шансу, објаснила је она.

Осим тога, како је додала, од тада смо урадили много и на развоју ИТ сектора у нашој земљи, а све у циљу да омогућимо убрзани развој ИТ, дигитализације и предузетништва.

О достигнутом расту ИТ сектора код нас говори податак да је извоз ИТ услуга из наше земље износио 345 милиона евра у 2012. години, а да се ове године очекује да буде четири милијарде евра.

Кључне области у којима видимо потенцијал су вештачка интелигенција и биотехнологија, такође видимо Србију као земљу која може да буде регионални лидер у развоју глобалних АИ (Artificial intelligence) решења, али и као месту где ћемо усвојити вештачку интелигенцију како бисмо омогућили континуирану трансформацију наше привреде, тако да буде продуктивнија и заснована на знању. То ће све довести до тога да људи имају боље послове и већи животни стандард, поручила је премијерка.

Она је учеснике поменутог самита упознала са циљем стратегије коју смо усвојили, а то је развој АИ у образовању, истраживању и развоју, као и усвајање АИ на одговоран и етички начин.

Председница Владе је истакла да је Србија прва земља у региону Југоисточне Европе која је усвојила стратегију вештачке интелигенције 2019. године.

Такође, како је додала, прва смо земља у ЈИЕ која је основала Институт за вештачку интелигенцију 2021. године, успоставила Националну платформу за АИ суперрачунаре, као и једна од 11 држава која је увела АИ у основне и средње школе.

Према њеним речима, ове године смо усвојили и свеобухватне етичке смернице за примену вештачке интелигенције, а циљ је развој регулативе која омогућава брзи развој иновација и да тиме будемо међу лидерима у Европи.

Она је указала на то да се ради на развоју БИО4 кампуса, којим Србија жели да изгради екосистем који омогућава развој биотехнолошких решења са флексибилном регулативом, која ће бити у складу са највишим етичким стандардима.

Више о Самиту можете наћи на https://1871.com/innovation-labs/ai-innovation-summit/

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

За државу веома важан однос са дијаспором

Следећа вест

Наставак подршке државе грађанима и наредне године

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *