Политичко и економско пријатељство и партнерство Србије и Кореје

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић је данас, током другог дана званичне посете Републици Кореји, из престонице Сеула отпутовала до другог највећег града те земље Бусана, где се састала са представницима корејских компанија.

Делегација Србије, на челу са премијерком Брнабић, је најпре на радном ручку разговарала са председником привредне и индустријске коморе Бусана Ђангом Ин-Хваном, амбасадором за међународне односе тог града Шином Ће-Хјуном, а у делегацији Републике Кореје био је и амбасадор те земље у Србији Ли Ђе-Унг.

Састанку су присуствовали и представници компанија из Бусана.

Република Кореја је аплицирала за организацију “Експо 2030”, па су током састанка са српском делегацијом разговарали управо о томе.

Партнери из Јужне Кореје су нас питали можемо ли да им пренесемо наша искуства и знања. То је велика част, када вас држава попут Кореје пита како сте нешто урадили и на који начин ми можемо да реплицирамо тај ваш успех, рекла је Брнабић.

Према њеним речима, сви корејски конгломерати су настали у Бусану, па су се преселили у Сеул.

Бусан има 3,5 милиона становника и 21 универзитет. Представнике града смо позвали да присуствују сајму „Винска визија 2023“ у новембру, а они су начелно прихватили. Желимо да пласирамо вина и промовишемо винаре на корејском тржишту, навела је премијерка.

Премијерка је посетила компанију “Samwoo immersion” која се бави информационо-комуникационим технологијама и том приликом се састала са њеним председником Дејвидом Кимом.

Главни фокус пословања “ Samwoo immersion” је виртуелна реалност, а њен председник је премијерки Брнабић презентовао на које све начине ВР може допринети сигурности и развијању нових способности.

Такође, Брнабић је посетила и Агенцију за промоцију ИТ индустрије Бусана и ИКТ село “Кореа-АСЕАН”.

Бусан је центар информационих технологија и креативних индустрија за читаву Јужну Кореју, а та земља је лидер у тим областима. Надалеко су познати по својој гејминг индустрији, а Србија је један од шампиона гејминг индустрије у Европи. Чини ми се да смо у Кореји коначно нашли партнера за креативне индустрије, навела је Брнабић.

Према њеним речима, по повратку у Београд одржаће састанак са тимом како би се кренуло са радом на Споразуму о сарадњи са корејском Агенцијом за промоцију креативних индустрија и информационих технологија у Бусану.

Већ можда у новембру можемо да потпишемо тај споразум како бисмо видели да наше компаније које се баве гејмингом и информационим технологијама, креативним индустријама, метаверсом и вештачком интелигенцијом повежемо и заједно промовишемо Србију и Кореју, истакла је премијерка.

Србија је недавно потписала Уговор о пријатељству и сарадњи са земљама АСЕАН-а, па је ова посета била добра прилика да председница Владе Србије разговара о конкретним плановима.

Велику подршку на путу ка добијању статуса земље партнера АСЕАН-а добили смо после моје посете Сингапуру прошле године. Послали смо тим да обиђе све земље чланице и добили писану потврду да смо земља партнер. Битно нам је да уговор искористимо за промоцију наше привреде и довођење њихових инвеститора. То је огромно тржиште и потенцијал, видећемо како је Кореја то урадила која има исти статус као и Србија – земља партнер, указала је премијерка.

Градоначелник Бусана је у част премијерке Брнабић организовао свечани ручак и том приликом председница Владе Србије је имала и кратак разговор са градоначелником.

Ова посета је, сигурна сам, почетак нове ере политичког и економског пријатељства и партнерства Србије и Кореје. Радићемо на томе, поручила је председница Владе.

Она је изразила наду да ће у новембру бити потписан уговор са корејским конгломератом “СК”, а до краја године очекује да се почне са преговорима о Уговору о економском партнерству, односно Споразуму о слободној трговини.

Премијерка је посетом Бусану завршила посету Републици Кореји.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Свеукупна сарадња Србије и Јапана на узлазној путањи

Следећа вест

Отворено ново поглавље српско-корејских односа

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *