Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић присуствовала је данас свечаној академији поводом 50 година рада Савеза за церебралну и дечју парализу Србије и том приликом истакла да држава, заједно са овим савезом, ради на томе да створи Србију без баријера.
Брнабић је у Културном центру Београда истакла да држава препознаје потребе овог савеза и да га Влада Србије сваке године финансијски подржава, и прецизирала да је у оквиру кампање „Србија без баријера“ ове године издвојено 450 милиона динара за подршку 33 удружења.
Премијерка је подсетила на то да је пре две недеље уведен први пут дигитални уџебеник на српском знаковном језику у школама, док је прошле године уведен и СОС број за глуве особе.
Такође, како је додала, недавно смо уз помоћ ЕУ обезбедили возило за потребе Друштва дистрофичара. Пре две године обезбеђене су и електронске налепнице за пакринг за особе са инвалидитетом, а прошлог месеца донета је одлука да се за непрописно паркирање на место које је резервисано за особе са инвалидитетом дуплира казна.
Према њеним речима, у претходном периоду постављено је 100 рампи у 40 локалних самоуправа и омогућена приступачност особама са инвалидитетом у 34 вртића, 83 основне школе и у 23 факултета.
Анализа 85 одсто обрађених података показала је да је у 80 одсто образованих установа обезбеђена пруступачност улазу и излазу, али нећемо стати на томе док не буде сто одсто, поручила је Брнабић.
Она је нагласила да је неопходно обезбедити приступачност и другим просторијама, јавном простору, лифтовима, тоалетима, али и установама културе, као што су музеји, галерије, биоскопи.
Истовремено, председница Владе је напоменула да је регионална туристичка атракција видиковац на Каблару доступна од сада и корисницима инвалидских колица.
Такође, како је додала, сваке године 400 особа са инвалидитетом, на терет Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО), користи бање. Свесни смо да ова лечилишта нису пруступачна за те особе и радимо на томе да то исправимо.
Премијерка је подсетила и на субвенције које сваке године додељује Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Много је иницијатива, али то није довољно. Имамо још много посла и тога смо свесни. Морамо да радимо заједно како би одговорили на све проблеме и потребе, нагласила је она и потврдила да ће на Кули Београд вечерас бити упаљена зелена светла поводом Дана особа са церебралном парализом.
Савез за церебралну и дечју парализу Србије уручио је председници Владе признанање за допринос у побољшавању положаја особа са церебралном и дечјом парализом.
Помоћница министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Сектору за заштиту особа са инвалидитетом Биљана Барошевић истакла је да је приоритет овог министарства свакодневна комуникација са свим савезима у Србији и 520 локалних удружења, са којима се ради на стварању „Србије без баријера“.
Реализујемо приоритетне пројекте и оно што је важно за њих, те је тако јуче, у оквиру Недеље солидарности са особама са церебралном и дечјом парализом, отворен Радни центар ,,Сунце” на Врачару, подсетила је она.
Ресорно министарство је у 2023. години обезбедило 20 милиона динара за рад Савеза за церебралну и дечју парализу Србије и тај износ је већи у односу на 2022. годину, указала је Барошевић и поручила да ће се тежити ка томе да издвајања следеће године буду још већа.
Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије