Откривен споменик генералу Божидару Божи Јанковићу

Нема коментара Share:

Потпредседник Владе Републике Србије и министар одбране Милош Вучевић открио је данас у Карађорђевом парку у Београду споменик генералу Божидару Божи Јанковићу, једном од најспособнијих и најзаслужнијих српских официра из времена ослободилачких ратова.

Вучевић је споменик открио заједно са министром за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Николом Селаковићем, потпредседницом Владе и минстарком културе Мајом Гојковић и министром грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Гораном Весићем.

Он је подсетио на то да је генерал Јанковић учествовао у шест ратова од 1876. до 1918. године – у два српско-турска рата, у Српско-бугарском рату, оба балканска и Првом светском рату.

Према његовим речима, изузетну војну каријеру, током које је обављао значајне командне дужности, украсио је и дужностима на којима је развијао војну мисао.

Вучевић је напоменуо да је генерал Јанковић био професор Војне академије, уредник часописа „Ратник“, уредник „Службеног војног листа“ и председник Војнодисциплинског суда, а такође је обављао и дужност министра одбране и активно пружао допринос одбрамбеним способностима Србије и када је био у пензији.

Прожет идејом слободе и братства обављао је и дужност начелника штаба Црногорске врховне команде, нагласио је он.

Потпредседник Владе је указао и на то да, понети величином славних војвода, Путника, Мишића, Степановића и Бојовића, као да се често огрешимо о друге јунаке и родољубе, без којих ни наше војводе не би могле да изврше своја славна дела.

Вучевић је зато посебно истакао и да је иницијативу за подизање споменика генералу Јанковићу покренуло Удружење ратних добровољаца 1912–1918, које је тражило и добило помоћ осталих институција да се одужи генералу за дела којима нас је задужио.

Данашњи догађај потврда је да су учињени важни кораци ка томе да се култура сећања у нас врати и развије. Да се зна и памти да је генерал Јанковић уписао границе Србије на мапи света. Да је његова славна Трећа армија 1912. године, летећи у заносу ка својој, ка нашој колевци Косову и Метохији, уписала гранични камен наше отаџбине. Тамо је граница наше јужне покрајине, код насеља Ђенерал Јанковић, призната по свим нормама међународног јавног права. Овај споменик треба да служи да се тога не стидимо и да то памтимо, поручио је Вучевић.

Након освећења споменика, министар одбране венац је положио у пратњи генерал-мајора Жељка Петровића и бригадног генерала Горана Момчиловића.

Споменик су освештали викарни ремезијански епископ Стефан и свештенство Српске православне цркве.

Церемонији су присуствовали чланови Колегијума министра одбране, представници Града Београда, локалне самоуправе, представници борачких удружења, као и потомци генерала Јанковића.

Божидар Јанковић био је српски генерал, министар војни и учесник српско-турских, Српско-бугарског, балканских и Првог светског рата, а за своје заслуге одликован је Орденом Карађорђеве звезде са мачевима, Орденом Белог орла и Орденом Милоша Великог.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Билатерални састанци премијерке у Њујорку

Следећа вест

Постављени амбасадори Србије у Братислави, Акри и Сталној мисији при УН у Женеви

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *