Потпредседница Владе Републике Србије и министарка културе Маја Гојковић отворила је данас прву сталну поставку у Салону Ото Бихаљи-Мерин у Београду, који је део Музеја наивне и маргиналне уметности.
Гојковић је том приликом примила посебну захвалницу Музеја за изузетан допринос развоју музејске делатности, a на свечаности је потписан Меморандум о сарадњи између Музеја наивне и маргиналне уметности и Музеја савремене уметности, поводом заједничког пројекта – изложбе у част уметника Ото Бихаљи-Мерина наредне године.
Потпредседница Владе је подсетила на то да је овај салон отворен пре нешто више од годину дана, као заслужена почаст једној ванвременској личности, особи која је била уметничка ризница и синоним за свестраност.
Првом сталном поставком у Салону, ми данас славимо велико дело Ото Бихаљи-Мерина, његову ренесансну личност и дајемо нови импулс културном животу престонице, поручила је она.
Гојковић је напоменула да је Салон Ото Бихаљи-Мерин, како колекцијом слика и књига, тако и окупљањем највећих имена послератне културне сцене, био храм културе друге половине 20. века и истакла да данас, у 21. веку, исписујемо нове странице историје културе наше земље.
Отварањем прве поставке, на којој ће бити изложено више од 50 дела, јавности ћемо на најбољи начин приказати импресивну збирку овог Салона. Верујем да ће се у наредном периоду пред очима јавности наћи и преостала драгоцена дела из његове колекције, што ће додатно ојачати магију овог места, рекла је Гојковић.
Потпредседница Владе је додала да је, поред тога, веома важно да Салон постане репрезентативно место за организовање изложби савремених домаћих и иностраних уметника.
Збирка пред нама, како је истакла, потврђује у коликој мери је њен творац умео да препозна праве уметничке вредности.
На једном месту могу се видети дела славних академских сликара, наивних уметника, народних стваралаца – анонимних аутора. Имена као што су Марко Челебоновић, Милан Коњовић, Едо Муртић, Лазар Возаревић, Мића Поповић, Сава Секулић, Илија Босиљ и други, гаранција су да ће љубитељи и поштоваоци уметности овде пронаћи делић свога раја, закључила је Гојковић.
Гојковић је позвала публику да у што већем броју посети Салон Ото Бихаљи-Мерин, а музејима пожелела срећу у заједничком подухвату неговања сећања на великана српске и светске културе.
Аутор фотографија: Дарио Константиновић
Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије