Унапређење сарадње Србије и Мађарске у области културе

Нема коментара Share:

Потпредседница Владе Републике Србије и министарка културе Маја Гојковић и министар културе и иновација Мађарске Јанош Чак истакли су данас, током састанка у Будимпешти, обострани интерес двеју земаља за унапређење сарадње у области културе, у складу са изузетно добрим и пријатељским односима двеју држава.

Гојковић и Чак су присуствовали потписивању Меморандума о сарадњи етнографских музеја Србије и Мађарске, што потврђује велики значај и интерес за ширење сарадње у области културног наслеђа.

Меморандум, који су потписали директор Етнографског музеја Србије Марко Крстић и заменик генералног директора Етнографског музеја Мађарске Габор Вереш, предвиђа успостављање повољних услова за даље развој сарадње у областима заштите, очувања и промоције етнолошког, антрополошког и нематеријалног културног наслеђа, као и подстицање размене знања, информација и стручњака у области очувања и заштите.

Гојковић и Чак су оценили да овај документ има стратешки значај, полазећи од јасног препознавања вредности неговања културног наслеђа, као и истакнуте улоге етнографских музеја у култури обе земље.

Потпредседница Владе је напоменула да је то важно и због тога што Етнографски музеј Мађарске представља добар узор за иновирање сталне поставке српског музеја.

Саговорници су нагласили да су укупни односи Србије и Мађарске најбољи у историји, уз посебан подстицај на највишем државном нивоу, о чему сведоче и претходна заседања двеју влада, као и оснивачка седница Савета за стратешку сарадњу, на којима је културна сарадња добила додатни подстицај, те чињенице да је њихов данашњи сусрет трећи у овој години, увек са конкретним договорима.

Гојковић и Чак су указали на то да у актуелном времену бројних конфликата и изазова, стабилност и сарадња добијају све већи значај, као и да у том контексту култура може много да помогне у међусобном разумевању наших народа.

Полазећи од тога, саговорници су се сагласили о наредним корацима у унапређењу сарадње и заједничком раду на бројним пројектима, како између установа културе, који би подразумевали размену искустава и изложби, тако и у области филмске индустрије и промовисању важних тема из заједничке историје.

Такође, постигнута је сагласност и о томе да је важно да се искористе бројни потенцијали за јачање сарадње у области филмске уметности, при чему је договорено да се премијера филма о Јанку Сибињанину, поред Будимпеште, одржи и у Београду, где су се и снимале поједине сцене.

Гојковић је предложила да се у циљу јачања културних веза организује и манифестација Недеља културе Мађарске у Србији и обрнуто како би се представило културно наслеђе и савремено стваралаштво двеју земаља.

Такође, она је позвала и на представљање мађарске културе у оквиру важног националног програма Престоница културе Србије, те напоменула да је то ове године Чачак, а да ће наредне године то бити Ужице, као и да је читав пројекат покренут по моделу европске престонице културе.

На састанку се разговарало и о даљим могућностима сарадње кроз потписивање билатералних споразума, међу којима је посебно значајан будући програм сарадње у области културе за период од 2024. до 2027. године, као и меморандум у области националних филмских архива.

Гојковић и Чак су разговарали и о заштити културног наслеђа, посебно о сарадњи и размени искустава у оквиру пројекта „Дворци и виле” у домену разматрања заједничких активности у циљу упознавања са најбољим праксама јавно-приватног партнерства, и у том оквиру договорили су посету српских стручњака Будимпешти.

Гојковић је министра културе и иновација Мађарске позвала у званичну посету Србији у циљу даљег јачања културних веза, што је он и прихватио.

Аутор фотографија: Дарио Константиновић

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Потписани уговори о додели још два стана у наградној игри „Узми рачун и победи”

Следећа вест

Србија и Хондурас опредељени за јачање свеукупних односа

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *