Потпредседница Владе Републике Србије, министарка културе и председница Координационог тела за родну равноправност Маја Гојковић истакла је данас да родно засновано насиље према женама и његова најекстремнија последица – фемицид захтевају координирани рад свих актера у друштву како би се створило безбедно окружење за све грађане и грађанке Србије.
Гојковић је, поводом Међународног дана борбе против фемицида, истакла да озбиљност овог проблема, који погађа све земље, потврђује статистика да је у партнерском и породичном насиљу у последњих десет година убијено више од 300 жена у Србији, додавши да томе мора да се стане на пут и да је зато неопходан заједнички, мултисекторски рад државних институција, међународних партнера, невладиног сектора и медија.
Она је истакла да је држава у претходном периоду урадила много по питању законодавног и стратешког оквира и јачања међуресорне координације, што је предуслов за ефикасно поступање и сарадњу свих надлежних ресора и пружање најадекватније подршке жртвама насиља.
Потпредседница Владе је упозорила на то да је неопходан даљи рад на превенцији, додавши да је улога образовног система у заједничкој борби против родно заснованог насиља од непроцењивог значаја и да је потребно да се више ради на едукацији младих, али и шире заједнице.
Она је указала на то да су значајан чинилац у борби против родно заснованог насиља и медији, који поред информативне, имају и улогу креирања друштвене свести о правилном разумевању, препознавању и реаговању на насиље према женама и девојчицама.
Гојковић је објаснила да насиље не мора бити само физичко и да је оно чешће психолошко, а може да буде и економско и да се испољава у различитим формама.
Чињеница је да пре него што се деси фемицид, жене трпе разне облике насиља. Зато је моја порука и данас: пријавите насиље према жени уколико знате да се оно дешава у вашем окружењу. Оно није приватни проблем јер насиље погађа цело друштво, нагласила је она.
Према њеним речима, не може се говорити о оствареној родној равноправности и добробити жена и девојчица све док одређени број грађанки наше земље трпи насиље и у ризику је од фемицида.
Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије