Потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали изјавио је данас да ако се настави привредни раст овим темпом, већ половином наредне године може се очекивати додатно повећање плата и пензија у нашој земљи.
Мали је, гостујући на Телевизији Пинк, истакао да Влада жели да се до краја 2027. године дође до просечне плате од 1.400 евра и просечне пензије и минималне зараде од 650 евра, додавши да није циљ само очување стандарда грађана, већ и његов даљи раст.
Он је указао на то да би то наредно повећање уследило након предстојећег јануарског скока плата у јавном сектору од 10 одсто, пензија од 14,8 одсто и минималне зараде од 17,8 одсто, што је рекордно повећање.
Наредне четири године нема избора и потребна нам је стабилност, рекао је потпредседник Владе, истичући организацију специјализоване изложбе ЕКСПО 2027. године као највећу развојну шансу Србије у том периоду.
Он је рекао да ће та манифестација погурати целу земљу напред, и то инвестицијама у свим градовима, сређивањем фасада, даљом изградњом путева, развојем канализационе мреже, фабрикама за пречишћавање отпадних вода и слично.
Све је то део ове светске изложбе. Већ се граде нови пројекти, попут обилазнице око Крагујевца и саобраћајнице „Осмех Војводине”. Очекујемо да ћемо директно од манифестације ЕКСПО зарадити милијарду евра.
Хоћемо да се 2027. године представимо као победници, а ово су све пројекти који мењају Србију, рекао је Мали и подсетио на то да радови на терену увелико теку како бисмо 2027. годину дочекали потпуно спремни.
Мали је истакао и да ће за период од 15 година, од 2012. до 2027. године, моћи да се каже да је Србија прво спровела тешке мере фискалне консолидације, а да је потом уследио најбржи раст и да је стигла до организације огромног светског догађаја, који доприноси даљем развоју земље.
Потпредседник Владе је рекао да треба да будемо задовољни економским резултатима постигнутим током 2023. године, будући да је то већ четврта кризна година у свету, а у којој је Србија остала стабилна, јака и даље расла.
Он је додао да ће ову годину, након раста БДП-а од 3,6 одсто у трећем кварталу, Србија завршити са растом БДП-а од 2,5 до 2,6 одсто, те да ће први пут бити надмашен износ од 69 милијарди евра БДП-а.
Мали је образложио да Србија бележи и рекордно ниску незапосленост од девет одсто и рекордну запосленост, будући да ради око 2,36 милиона грађана који, како је нагласио, плаћају порезе и доприносе.
И стране директне инвестиције су опет рекордне у износу од око 4,5 милијарде евра јер интересовање инвеститора не јењава, навео је потпредседник Владе, додајући да Србија има и 25 милијарди евра девизних резерви, што нам омогућава да држимо стабилан курс, који даље доприноси смањењу инфлације.
Он је истакао и да ће се дефицит буџета ове године кретати између 2,1 и 2,3 одсто, што је мање од првобитно планираних 3,3 одсто, уз напомену да сви ови резултати омогућавају да се од 1. јануара повећају плате и пензије и све то на здравим основама.
Мали је додао да Србија у овом тренутку има око пет милијарди евра на рачуну, што је потпора стабилности, уз држање нивоа јавног дуга под контролом на нивоу од 52,1 одсто, док је просек задужености еврозоне 91 до 92 одсто.
Потпредседник Владе је поручио да ће у децембру, према пројекцијама, просечна плата у Србији износити 830 до 840 евра, да ће просек пензија након јануарског повећања износити 390 евра, а минимална зарада ће први пут премашити 400 евра.
Скок на просек плата од 1.400 евра и 650 евра просечне пензије и минималне зараде биће круна нашег рада, закључио је он.
Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије