Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас, приликом посете Меморијалном комплексу Михајло Пупин у Идвору, да је циљ да се тај комплекс реконстуише како би постао нови иновациони центар за науку, у којем би млади могли и да раде.
Брнабић, која је овај комплекс посетила заједно са амбасадором САД у Србији Кристофером Хилом, подсетила је на то да је држава у последње три године, преко Министарства културе, уложила више од 20 милиона динара у обнову овог комплекса, али да је свакако потребна једна свеобухватна реконструкција и концепт како ће све то да се користи, пре свега од стране младих људи.
Она је објаснила да је желела да дође и посети Идвор, како би увидела шта је потребно да се уради и како да се од комлекса направи, не само музејски део, већ и један нови центар за иновације и науку у Србији.
Према њеним речима, Србија је земља која јасно иде путем знања, иновација, креативности, савремених технологија и то је наше највеће богатство и највећи потенцијал.
Михајло Пупин, поред тога што је био један од највећих светских научника, био је и добар политичар, јер је градио мостове и везе са САД, али и са другим земљама, указала је премијерка.
Према њеним речима, Никола Тесла и Михајло Пупин оставили су нам у наслеђе добре односе, како бисмо даље са САД развијали сарадњу у овом правцу, тако да и ту постоји једна копча за будућност, коју би било добро да додатно развијамо.
Пупин и Тесла су свакако те тачке од којих смо кренули, на основу којих учимо и на основу којих можемо да градимо будућност у том сектору, рекла је премијерка.
Михајло Пупин је такође био и велики задужбинар, добротвор и велики филантроп, указала је она и додала да је Народни дом задужбина Пупина, коју је поклонио својој земљи да буде нека врста научног центра, одакле би се даље ширило знање.
Хил је изразио задовољство што се налази у родном месту Михајла Пупина, истакавши да је ово начин да се ода почаст једном великом научнику који је, како је рекао, колико српски, толико и амерички.
Михајло Пупин је значајан и за нас, јер се из Србије преселио у САД и студирао на Колумбијском универзитету, подсетио је он и оценио да управо овде у Идвору можемо да радимо на успостваљању и развоју српско-америчке сарадње.
Председник и један од оснивача „Пупин иницијативе“ Вук Велебит рекао је да је Михајло Пупин својим деловањем и знањем немерљиво задужио српски народ, и да је увек на најбољи могући начин заступао Србе и српске интересе у САД.
Он је подвукао да је Михајло Пупин најбољи показатељ тога како својим знањем, деловањем, жељом да помогнете својој отаџбини, заправо дајете допринос свом народу и заједници одакле потичете.
Велебит је додао да је ова посета председнице Владе Србије и америчког амбасора симболични показатељ тога колико Срби и Американци могу да раде заједно, подсетивши на то да српско-амерички односи трају више од 140 година.
Пупин је био један од оснивача НАСА, први председник Њујоршке академије наука, члан више европских и светских академија наука, почасни доктор 18 универзитета, професор чији су студенти постајали нобеловци, добротвор, публициста.
Он је патентирао 24 своја проналаска, а за свој свеобухватни рад добио је многе награде и признања.
Такође, Пупин је био и успешан писац. За своје аутобиографско дело „Са пашњака до научењака“, објављено 1923. године, добио је Пулицерову награду, годину дана касније.
Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије