Формирање ЗСО остаје кључна тема преговора са Приштином

Нема коментара Share:

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије Петар Петковић изјавио је данас да је током трилатералног састанка са главним преговарачем Приштине Бесником Бисљимијем и специјалним изаслаником ЕУ за дијалог Мирославом Лајчаком српска делегација истакла све оно што отежава опстанак Срба на Косову и Метохији.

Петковић је, након састанка у Бриселу, истакао да је до директног разговора дошло на инсистирање српске стране, те да је главна тема било формирање ЗСО, јер се то односи на судбину и будућност српског народа.

Према његовим речима, друго важно питање на којем смо инстирали било је питање динара, с обзиром на одлуку Приштине да укине динар као средство плаћања на Косову и Метохији.

Он је пренео да је на састанку указано на све оно што отежава опстанак и живот нашег народа у јужној српској покрајини, укључујући све насилне потезе и ембарго на српску робу, који траје девет месеци.

Такође, како је додао, разговарано је и о бројним инцидентима, затварању српских институција, српске амбуланте у Приштини, понашању полиције према Србима, о веома тешком положају Срба и о уредби о динару, којом су погођени Срби који примају социјална давања, али и наше институције.

Петковић је још једном подвукао да је за српску страну кључно формирање ЗСО, јер се тиме у потпуности решава финансирање наших институција, уз напомену да су потпис на то ставили и Београд и Приштина и ЕУ.

Он је нагласио да је суштина да се држимо оног што је договорено и да се нађу компромисна решења за опстанак Срба.

Ако се ово настави, Срба више неће бити и очекујем да наставимо разговоре почетком наредне недеље, у понедељак или уторак, да будемо ближи договору и да идемо у правцу решења која се односе на питање динара, закључио је директор Канцеларије.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Приштина не жели решење за употребу динара на Косову и Метохији

Следећа вест

Србији нико не може да одузме право на истину о мартовском погрому

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *