Ребаланс буџета важан за наставак политике економског јачања Србије

Нема коментара Share:

Први потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали изјавио је да ће данашње усвајање Закона о изменама и допунама Закона о буџету за 2024. годину донети већа издвајања за подршку породицама, при чему ће остварени већи приходи бити преусмерени на важне пројекте који ће Србији донети даљи раст.

Мали је тим поводом истакао да је економски раст у Србији у првој половини године износио 4,3 одсто и међу највишима је у Европи, уз напомену да су започети велики пројекти који ће бити извор будућег раста.

Први потпредседник Владе је поновио да је ребаланс буџета за 2024. годину наставак политике даљег економског јачања наше земље, подршке грађанима и привреди.

Према његовим речима, настављамо борбу за стабилну економију, нове капиталне инвестиције, инвеститоре и додатна радна места, а на првом месту је бољи живот свих наших грађана.

У новембру ће бити спреман и буџет за наредну годину, који ће такође бити развојан, истакао је он, додавши да укупни приходи предвиђени ребалансом износе 2.173,3 милијарди динара, што је за 6,5 одсто више у односу на износ предвиђен иницијалним буџетом за ову годину.

Порески приходи планирани су у износу од 1.864,8 милијарди динара, што је повећање од 106,2 милијарде динара, а непорески у износу 275,1 милијарди динара, што је повећање од 28,4 милијарди динара.

Ребалансом су предвиђени укупни расходи и издаци у износу од 2.436,4 милијарде динара, при чему пројектована стопа привредног раста за 2024. годину, према процени Министарства финансија, износи 3,8 одсто БДП-а, што је више од оригиналне процене, која је износила 3,5 одсто.

У апсолутном износу то је 8.946,2 милијарде динара, односно 76,3 милијарди евра.

Ребалансом буџета издвојено је додатних 25,6 милијарди динара за сектор социјалне заштите, што је, између осталог, намењено за исплату увећаног родитељског додатка за децу рођену од 1. јануара ове године.

Током ванредног заседања парламента усвојени су и Закон о потврђивању Анекса 2 Споразума између влада Србије и Француске о сарадњи у области спровођења приоритетних пројеката у Србији.

Њиме се предвиђају три нова пројекта – развој вештачке интелигенције, развој инфраструктуре и управљање отпадним водама у Великом Селу, као и модернизација електроенергетског система кроз развој нових обновљивих извора енергије и средстава за складиштење у Србији.

Усвојен је и Закон о потврђивању ревидиране ПЕМ конвеције, што има економски значај за нашу привреду у погледу конкурентности и изједначавања услова за пословање на међународном тржишту.

Посланици су усвојили и две ратификације из области енергетике које се односе на набавку и замену класичних бројила савременим електронским, као и на коришћење обновљивих извора енергије у производњи топлотне енергије, повећање енергетске ефикасности и побољшање квалитета ваздуха.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Заједнички рад на доношењу стратешких докумената о унапређењу стања у просвети

Следећа вест

Захвалност Кини на поштовању суверенитета и територијалног интегритета Србије

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *