Београд, 2. октобар 2024. Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је да је МУП упутио у Грчку хеликоптер Камов Ка-32 са посадом како бисмо тој земљи помогли у гашењу шумских пожара на Пелопонезу. Дачић је навео да је Грчка активирала Механизам цивилне заштите Европске уније тражећи међународну помоћ након што је за 24 часа широм земље избило 69 пожара, од којих је 18 и даље активно, а најугроженија је општина Ксилокастро на северу Пелопонеза. Потпредседник Владе је рекао да посаду хеликоптера, носивости пет тона воде, чини шест припадника Хеликоптерске јединице и припадник Сектора за ванредне ситуације. Он је додао да је хеликоптер са посадом тренутно стациониран на војном аеродрому Елефсина у близини Атине, одакле ће, након договора са надлежним грчким органима, бити упућен на конкретне локације захваћене пожаром.

Нема коментара Share:

Потпредседница Владе Републике Србије и министарка заштите животне средине Ирена Вујовић обишла је данас у Руми локацију некадашње несанитарне градске депоније, на којој се деценијама неправилно одлагао отпад, а која је сада, кроз пројекат ресорног министарства, санирана и рекултивисана.

Вујовић је, заједно са председником Општине Рума Душаном Љубишићем и радницима ЈКП „Комуналацˮ, на локацији некадашње депоније симболично засејала траву.

Она је навела да су биле потребне две године да се ова локација, која се простире на више од осам хектара, рекултивише и санира по свим стандардима, истакавши да су извођачи радова другу фазу завршили пре уговореног рока.

Ова градска депонија била је 40 година највећи еколошки проблем грађана, пре свега оних који живе у њеној непосредној близини. По неколико пута годишње је горела, нарушавала здравље људи и стање животне средине, а то је пројектом ресорног министарства успешно решено, објаснила је потпредседница Владе.

Вујовић је подсетила на то да је Министарство у Руми реализовало и пројекте уклањања дивљих депонија, замене котларница и пошумљавања и озелењавања, уз оцену да је ипак санација градске депоније највећи и за грађане најзначајнији пројекат.

Санација је, како је поновила, обављена по европским стандардима, а на очишћеној локацији је посејана трава. Простор ће бити зелена оаза у близини центра Руме, безбедна за животну средину и здравље људи.

Она је поручила да ће се на овај начин затварати и друге депоније широм Србије и напоменула да се у овом тренутку, уз подршку Министарства, затварају и санирају још четири несанитарне депоније, док је у претходним годинама решено осам таквих локација.

Предуслов за то да наставимо још бржим темпом јесте изградња регионалних центара за управљање отпадом. Само кроз пројекте ресорног министарства, до 2027. године изградићемо седам таквих центара, који ће допринети томе да се уведе савремени систем за управљање отпадом за више од 50 градова и општина, закључила је Вујовић.

Санацијом старе депоније решен највећи еколошки проблем Руме

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Сарадња са компанијом „Росетиˮ на јачању енергетског сектора

Следећа вест

Заједнички рад на доношењу стратешких докумената о унапређењу стања у просвети

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *