Србија посвећена даљем развоју сектора винове лозе и вина

Нема коментара Share:

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Владе Републике Србије саопштило је да је делегација тог министарства учествовала на тродневној министарској конференцији у Дижону, одржаној поводом обележавања 100 година постојања Међународне организације за винову лозу и вино (OIV) и у сусрет 45. светском конгресу винове лозе и вина.

У делегацији су биле државна секретарка Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Ливија Павићевић и помоћница министра пољопривреде за међународну сарадњу и европске интеграције Ања Јавор.

Павићевић је истакла да Република Србија остаје непоколебљиво посвећена мисији OIV, која је још 1924. године основана као техничка и научна међувладина организација, а данас је кључни актер у глобалном винском сектору.

Она је подсетила на то да су се пре једног века визионари из свих крајева света окупили у Паризу како би основали овај важан глобални форум који превазилази границе, језике и културе и поставља темеље за усклађивање стандарда, промоцију одрживих пракси и уздизање вина као културног блага, уз неговање међународне сарадње.

Данас стојимо на прагу нове ере, обележене дигиталном трансформацијом и климатским променама, која ће обликовати будућност вина и виноградарства и неопходно је да се наш вински сектор прилагоди овим променама, навела је Павићевић и додала да OIV наставља да игра пресудну улогу у постизању консензуса међу државама чланицама, обезбеђујући одрживу производњу и трговину вином.

Према њеним речима, кроз резолуције ове међународне организације дефинишемо најбоље праксе које директно утичу на квалитет нашег финалног производа и његово пласирање на светско тржиште.

Павићевић је истакла да је Србија, са својим богатим наслеђем у виноградарству, спремна да допринесе, подели своја искуства и још једном потврди своју посвећеност основним принципима OIV-а, који се огледају у заједништву у различитости, одрживости, квалитету и аутентичности.

Међународна организација за винову лозу и вино, са седиштем у Дижону, тренутно има 50 држава чланица које представљају 75 одсто светских винограда, 37 одсто светске производње стоног грожђа, 50 одсто производње сувог грожђа, 88 одсто производње вина и 71 одсто потрошње вина.

OIV пружа државама произвођачима и потрошачима грожђа и вина информације од значаја за израду прописа, минимизирање баријера у трговини, промовисање одрживе производње и заштиту потрошача, а главна функција ове међународне организације је креирање стандарда за виноградарско-вински сектор.

У складу са обележавањем 100 година постојања, OIV је прогласио 2024. годину међународном годином винове лозе и вина, како би стимулисао и промовисао састанке и дебате научне, техничке и културне природе у свим земљама произвођачима вина под темом „Винова лоза и вино сутрашњице“.

На маргинама овогодишње конференције у Дижону, делегација Републике Србије састала се са министарком пољопривреде, прехрамбенe сигурности и шумарства Републике Француске Ани Геневард.

Неколико дана пред одржавање конференције усаглашен је текст Министарске декларације о стогодишњици Међународне организације за винову лозу и вино, којом чланице потврђују своју посвећеност овој међувладиној научно-техничкој организацији и, кроз њу, значај сектора винове лозе и вина у целини, а Република Србија подржала је наведену декларацију, наводи се у саопштењу.

Аутор фотографија: Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Премијер Вучевић учествује на самиту ,,Берлинског процеса”

Следећа вест

Ухапшена особа осумњичена за ратни злочин на Косову и Метохији

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *