Институт „Др Милан Јовановић Батутˮ поуздани чувар јавног здравља

Нема коментара Share:

Министар здравља у Влади Републике Србије Златибор Лончар поручио је данас да је Институт за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батутˮ за 100 година постојања обликован да буде чврст темељ јавно-здравствених установа у Србији.

Лончар је на свечаној академији, одржаној у Центру „Саваˮ поводом века постојања „Батутаˮ, указао на то да ова здравствена установа сваким даном све више добија на значају, чувајући јавно здравље у временима тешких изазова.

Колико год да су се друштвене и историјске околности мењале, основна идеја Института „Батутˮ била је и остала стварање друштва у којем је здравље највећа вредност и право сваког грађанина, нагласио је он.

Према његовим речима, кроз читав век, задатак Института био је да остане синоним за квалитет и стручност у јавном здрављу, усмеравајући се на превенцију и континуирану едукацију, размену искустава и сарадњу.

Поводом обележавања јубилеја, Институт „Батутˮ ће данас и сутра бити домаћин дводневног међународног конгреса „Јавно здравље – достигнућа и изазовиˮ.

У част овог важног датума, вршилац дужности директора „Поште Србијеˮ Зоран Анђелковић промовисао је на свечаности издање пригодне поштанске маркице.

Након завршетка Првог светског рата, тадашње Министарство народног здравља и Сталне епидемијске комисије, на чијем је челу био Милан Јовановић Батут, започиње припреме за формирање првих превентивних установа, а од пресудног значаја за развој превентивне делатности било је формирање Централног хигијенског завода у Београду.

Овај завод је од оснивања 1924. године до данашњих дана доживео неколико трансформација, а од 1979. године, на предлог посебне комисије истакнутих лекара, носи име др Милана Јовановића Батута.

Милан Јовановић Батут рођен је 1847. године у Сремским Карловцима, завршио је медицину на Бечком универзитету, а по повратку са студија у Сомбору је основао први лист „Здрављеˮ, након чега је неколико година радио у водећим медицинским установама Европе.

Батут је дуги низ година предавао на Катедри хигијене и судске медицине на Великој школи у Беграду, а био је први декан и професор на Медицинском факултету у Београду. Преминуо је 1940. године у Београду.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Нови аранжман са ММФ-ом јасан сигнал инвеститорима

Следећа вест

Обележена 80-годишњица ослобођења Ниша у Другом светском рату

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *