Културно-уметничка друштва чувари идентитета нашег народа

Нема коментара Share:

Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за координацију активности и мера у области односа са дијаспором Ђорђе Милићевић отворио је синоћ у Ваљеву смотру фолклора из дијаспоре „Културом у завичај”.

Милићевић је у Музичкој школи „Живорад Грбић” истакао да су културно-уметничка друштва одувек била чувари културног идентитета нашег народа, да нису само чувари прошлости, већ и мост између генерација, између оних који су створили традицију и оних који ће је наставити.

Он је нагласио да су културно-уметничка друштва та која играју кључну улогу у очувању наше јединствености, јер кроз песму, игру, обичаје и ношње оживљавају се сећања на наше претке, њихове вредности, веровања и стил живота.

Културно-уметничка друштва преносе на млађе генерације не само вештине, већ и љубав према домовини, традицији, свом културном наслеђу, рекао је министар и додао да ова смотра, не само да јача везе између Србије и наших сународника који живе ван граница наше земље, већ промовише све оно најлепше што Србија има.

Овде сте дошли из Италије, Аустрије, Републике Српске, Црне Горе, Северне Македоније и Румуније и у свакој од ових земаља српска заједница има дубоко укорењене везе, пријатељства и дубоко поштовање, указао је Милићевић.

У складу са тим, како је рекао, ваша друштва имају посебан задатак – не само да негујете српску културу, већ да истовремено доприносите и очувању мултикултуралног духа земаља из којих долазите.

Према његовим речима, кроз међусобну сарадњу и уважавање, српска културно-уметничка друштва представљају пример како различите заједнице могу заједно да граде богатију и ширу културну слику.

Министар се посебно осврнуо на домаћина, КУД „Ђердан” из Ваљева, рекавши да је њихов допринос очувању српске баштине непроцењив.

Манифестација „Културом у завичај” одржава се у организацији Кабинета министра без портфеља, у сарадњи са Градом Ваљевом. Окупила је више од 110 учесника из културно-уметничких друштава из Италије, Аустрије, Републике Српске, Црне Горе, Северне Македоније и Румуније, као и ваљевски КУД „Ђердан” и етно секцију Музичке школе „Живорад Грбић”.

За учеснике манифестације организоване су радионице за увежбавање игара из западне Србије, коју ће водити еминентни стручњаци из области културе народних игара.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Србија стратешки опредељена да јача сарадњу са САД у свим областима

Следећа вест

Унапредити економску сарадњу са Руском Федерацијом

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *