13.12.2023.
Међународну стручну конференцију „Значај енергетске ефикасности на смањење потрошње електричне енергије” организовала је данас Редакција портала „Енергија Балкана” у сарадњи са „Електропривредом Србије” и под институционалним покровитељством Министарства рударства и енергетике. Учешће на конференцији у име Града Београда узео је градски секретар за енергетику Душан Ракић.
Да би се у Србији обезбедили услови за наплату даљинског грејања по утрошку, неопходно је спровести акцију помоћи станарима зграда, поготово онима чија је енергетска ефикасност ниска, да спроведу мере енергетске ефикасности, између осталог, изолацијом зидова, заменом прозора и друго, како би се смањило губљење топлотне енергије. Министарство рударства и енергетике покренуло је, у сарадњи са Европском банком за обнову и развој „Јавни ESCO пројекат”, чији је циљ унапређење енергетске ефикасности у стамбеним зградама прикљученим на системе даљинског грејања и прелазак на наплату према потрошњи топлотне енергије. Станари енергетски најнеефикаснијих стамбених зграда у 15 градова Србије могу да се пријаве на конкурс за добијање субвенција за енергетску санацију. Наравно, ово је почетак акције. Енергетску санацију стамбених зграда треба спровести у потпуности. То ће довести не само до смањења трошкова грејања за сама домаћинства већ и до смањене потрошње енергената у градским топланама. Самим тим обезбедиће се и мања потрошња електричне енергије за грејање. Све ово имаће одличне економске, али и еколошке ефекте, наглашено је као тема овог скупа.
Душан Ракић је захвалио ресорном министарству и ЕБРД-у који су покренули поменути пројекат, као и ЕПС-у који је помогао организацију скупа.
– Значај енергије као теме све се више помиње, јер енергија није бесплатна због чега треба много да размишљамо о рационалној потрошњи и ефикаснијем коришћењу. Циљ пројекта јесте да почну да се сређују зграде, а Град Београд је спроводилац овог посла. Истакао бих да је од великог значаја подршка медија због чега су између осталог овакве конференције важне. Имамо подршку и Удружења професионалних управника, јер да бисмо дошли до власника станова који су партнери у овом пројекту, потребно је грађанима објаснити процедуру и бенефите – рекао је Ракић.
Он је указао на проблем заштите појединих објеката где се то није очекивало, наводећи пример дела Новог Београда и заштићених делова на фасадама, што је залог из прошлих времена када нико није размишљао о енергетској ефикасности. У том смислу, Град Београд ће покренути ово питање, како би се видело шта је могуће учинити да се изађе станарима у сусрет.
– Користим и ову прилику да позовем да се зграде до 26. децембра пријаве, а градски Секретаријат за енергетику ће свима да помогне колико год је то могуће. Максимално смо поједноставили процедуру да што више зграда крене у енергетску санацију, између осталог и због ефекта визуелног идентитета Београда пред предстојећи „Експо” – истакао је Ракић.
На конференцији је наглашено да је Србија опредељена да иде „зеленим путем”, те да су донети бројни стратешки документи у области енергетике и прецизни институционални, правни и финансијски оквири. Намера је да се што више објеката прикључи на даљинско грејање, како би се централизовано управљало потрошњом. Електрична енергија може да замени увозни гас, а последица би свакако било појефтињење, наглашено је на скупу.
Извор текста и фотографије: www.beograd.rs