12.09.2024.
Заменица градоначелника Весна Видовић свечано је данас у Заводу за заштиту споменика културе града Београда отворила манифестацију „Дани европске баштине”. Ова културна манифестација отворена је изложбом „Свестрани уметник: Николај Петрович Краснов – архитектонско наслеђе Београда”.
Она је том приликом истакла да „Дани европске баштине”, који сваке године у септембру окупљају људе широм Европе, представљају прилику да се осврнемо на богатство културног наслеђа које нас повезује.
– Ова манифестација има посебан значај за наш град и све нас. Београдске општине и институције с великим ентузијазмом припремају разноврстан програм који показује вредност и значај нашег наслеђа. Овогодишња тема „Дана европске баштине”, под називом „Руте, мреже и везе”, показаће нам како су европски народи и културе одувек били повезани. Наше културно наслеђе одражава вековне везе са Европом. Те везе нису само прошлост – оне и данас обликују наше заједничке вредности – рекла је Видовићева.
Како је нагласила, наше наслеђе је динамично, као и историја настајања Европе. Од древних трговачких рута до савремених дигиталних мрежа, путеви и начини комуникације су еволуирали, али наслеђе остаје инспирација и заједничка баштина.
– „Дани европске баштине” нису само слављење прошлости; они су и прилика да оснажимо нашу везу са данашњим и будућим генерацијама. „Руте” су кроз историју представљале много више од физичких стаза. Оне су биле канали кроз које су се шириле идеје, иновације, уметност и духовност. „Мреже” представљају сложене структуре које повезују различите елементе европског културног простора, а „везе” означавају физичке везе које су постојале и постоје између народа и култура, али и дубље духовне везе које су обликовале заједнички идентитет европских народа. Те везе су градиле Европу као континент заједништва упркос разликама – истакла је заменица градоначелника.
Према њеним речима, Србија сама чини знатне напоре да се унапреде сви видови културне сарадње, а учествовање у „Данима европске баштине” је део тога. Негујући наведене димензије српске културе, на најбољи начин чувамо и негујемо културни идентитет, одржавамо осетљиву равнотежу између отворености националне културе и њене заштите.
– На крају, заједништво нас ојачава. То доказује и изложба „Свестрани уметник Николај Петрович Краснов – архитектонско наслеђе Београда”, без чијих дела Београд не би био овакав какав је сада. Заједно негујемо нашу богату баштину, како бисмо је и сачували и обогатили за будуће генерације – истакла је Весна Видовић.
Вршилац дужности директора Завода за заштиту споменика културе града Београда Александар Ивановић рекао је да архитектонски споменици чувеног уметника и архитекте Николаја Краснова креирају лик града од свог постанка до данас, а период између два светска рата обележио је данашњи архитектонски лик нашег града.
Изложбу и манифестацију подржали су Град Београд, Секретаријат за културу и Секретаријат за привреду.
Извор текста и фотографије: www.beograd.rs