Потписани уговори са Фондом за развој Саудијске Арабије вредни 205 милиона долара

Нема коментара Share:

Први потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали и извршни директор Фонда за развој Саудијске Арабије Султан Абдулрахман Алмаршад потписали су данас у Влади Србије уговоре о финансирању три пројекта у Србији, који су укупно вредни 205 милиона долара.

У питању су уговори за финансирање пројекта БИО4 кампуса, за шта је намењено 65 милиона долара, за Програм јачања инфраструктуре за наводњавање, вредан 75 милиона долара, и за Пројекат оператера преносног система ЕМС (фаза 1), у шта ће бити уложено 65 милиона долара.

Мали је објаснио да ће се ови пројекти финансирати из кредита чији је рок отплате 20 година, по изузетно ниској фиксној каматној стопи од 2,5 одсто, што су изузетно повољни финансијски услови.

Први потпредседник Владе је навео и да се са аспекта управљања јавним дугом, ова каматна стопа сматра веома конкурентном на међународном финансијском тржишту, посебно у контексту сложених инфраструктурних и енергетских пројеката.

Он је исказао захвалност Фонду за развој Саудијске Арабије на томе што је имао поверења у Србију да се направи овај први корак, изразивши наду да ће се, након овог споразума и успешне реализације пројекта, отворити врата за даљу сарадњу између Саудијске Арабије и Србије.

Радови на изградњи БИО4 кампуса треба да крену у наредних неколико недеља и део њих ће бити финансиран управо захваљујући споразуму са Фондом за развој Саудијске Арабије, рекао је Мали.

Први потпредседник Владе је подсетио на то да ће у том кампусу бити седам факултета, 11 научноистраживачких центара, као и 300 лабораторија, што је велики искорак за Србију, али и позив младима да остану и овде пронађу своју будућност.

Он је напоменуо да ће се део новца из овог кредита искористити за даље улагање у системе за наводњавање, док ће део бити уложен у Електромрежу Србије (ЕМС).

Мали је навео и да је госте из Саудијске Арабије упознао са тренутном економском ситуацијом у Србији, која је друга најбрже растућа економија у првој половини ове године.

Имамо рекордно високу стопу запослености, рекордно ниску стопу незапослености, рекордне директне стране инвестиције, улажемо пуно и бићемо домаћини манифестације ЕКСПО 2027. године, поручио је Мали.

Алмаршад је рекао да ће ова три пројекта имати далекосежне последице на развој Србије, односно на оснаживање производње у пољопривреди и безбедности хране, преко иновација и истраживања у биотехнолошком сектору и обезбеђивања стабилног и одрживог енергетског приступа.

Заједно, сви ови пројекти ће појачати отпорност економије Србије и унапредиће квалитет живота за све будуће генерације, нагласио је он.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Србија увек спремна да пружи подршку страним инвеститорима

Следећа вест

Унапређивање економске и политичке стабилности кроз наставак сарадње са ММФ-ом

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *