Очување стабилности у региону од кључног интереса за Србију

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић састала се данас са генералним секретаром НАТО-а Јенсом Столтенбергом, са којим је разговарала о сарадњи са НАТО-ом, осигурању безбедности и сигурности за српски народ на Косову и Метохији, као и o наставку реализације заједничких пројеката.

Брнабић је истакла да цени став НАТО-а када је реч о војној неутралности Србије.

Србија и НАТО имају интерес и треба да наставе са позитивном агендом и да даље унапређују партнерску сарадњу у заједничком интересу. Подржавамо ангажовање Међународних безбедносних снага (КФОР) у покрајини у спровођењу мандата на основу Резолуције СБ УН 1244 и осигурању безбедности и сигурности за српски народ на Косову и Метохији, рекла је она.

Премијерка је, када је реч о сарадњи у областима којe излазе из оквира чисто војне сфере, истакла посебно задовољство реализованим активностима у програмима партнерске сарадње са НАТО-ом, као што су пројекти научно-технолошке сарадње кроз НАТО програм „Наука за мир и безбедност”.

Ови заједнички програми, који укључују истраживаче академике и стручњаке, покривају области попут напредних технологија, борбе против тероризма, енергетске безбедности, коришћења водоничне енергије, а у наредном периоду би могли да обухвате и заједничке пројекте у областима вештачке интелигенције и биотехнологија, истакла је Брнабић.

Председница Владе је апострофирала да је нашој земљи очување стабилности у региону и оријентација свих земаља региона ка што интензивнијој сарадњи у свим областима од кључног интереса.

Столтенберг је истакао да веома поштује Србију и да НАТО може да сарађује са нашим представницима поштујући неутралност наше државе.

Генерални секретар НАТО-а је подвукао значај партнерске сарадње са Србијом, која се од 2006. године одвија кроз програм Партнерство за мир.

Састанку су присуствовали министри спољних послова и одбране Ивица Дачић и Милош Вучевић и начелник Генералштаба Војске Србије Милан Мојсиловић.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Развој традиционално пријатељских односа и сарадње Србије и Мјанмара

Следећа вест

Србија наставља рад на свеобухватним реформама у најбољем интересу друштва и грађана

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *