Београд, 19. октобар 2023. Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић обратила се на конференцији о дигиталној транзицији Србије, заједно са генералним секретаром Организације за сарадњу и економски развој (ОЕЦД) Матијасом Корманом и шефом Делегације Европске уније у Србији Емануелом Жиофреом. Брнабић је на догађају, одржаном у оквиру ширег програма „Изглед за конкурентност Западног Балкана 2024“, истакла да је дигитализација у њеном раду одувек била приоритет, сада са посебним фокусом на биотехнологију и вештачку интелигенцију. Премијерка је нагласила да Србија добија потврде ОЕЦД о напретку у овом процесу, посебно у погледу иновација, оценивши да је сарадња између наше земље и те организације значајна. Она је рекла и да се нада скоријем чланству Србије у тој организацији, нагласивши да су наши досадашњи резултати у интегрисању технологије у владу и генералном технолошком напретку државе учинили Србију атрактивнијом за стране инвеститоре и примером дигиталне трансформације у региону. Осврнувши се на економску ситуацију, истакнуто је да је Србија остварила импресиван раст, упркос изазовима у европској економији, са посебним нагласком на секторима грађевине и информационо-комуникационих технологија. Брнабић је напоменула да је ИКТ сектор постао најбрже растући сектор у Србији и да се ове године очекује извоз ИКТ услуга од скоро четири милијарде евра. Према њеним речима, у периоду од 2017. до 2022. године остварили смо највећи раст услуга у Европи, од чак 112 одсто, од чега 45 одсто представља раст извоза ИКТ услуга у 2022. години, што је више од раста било које земље Европске уније. Учесници су дискутовали о иницијативама као што је „БИО4Кампус“, који представља напредни биотехнолошки центар, као и ангажовању Србије у области вештачке интелигенције. Сагласили су се да је важно да се настави да се заједничким напорима подржава Србија у процесу дигиталне транзиције, имајући у виду да она ствара нове прилике за економски и научни развој земље.

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић обратила се на конференцији о дигиталној транзицији Србије, заједно са генералним секретаром Организације за сарадњу и економски развој (ОЕЦД) Матијасом Корманом и шефом Делегације Европске уније у Србији Емануелом Жиофреом.

Брнабић је на догађају, одржаном у оквиру ширег програма „Изглед за конкурентност Западног Балкана 2024“, истакла да је дигитализација у њеном раду одувек била приоритет, сада са посебним фокусом на биотехнологију и вештачку интелигенцију.

Премијерка је нагласила да Србија добија потврде ОЕЦД о напретку у овом процесу, посебно у погледу иновација, оценивши да је сарадња између наше земље и те организације значајна.

Она је рекла и да се нада скоријем чланству Србије у тој организацији, нагласивши да су наши досадашњи резултати у интегрисању технологије у владу и генералном технолошком напретку државе учинили Србију атрактивнијом за стране инвеститоре и примером дигиталне трансформације у региону.

Осврнувши се на економску ситуацију, истакнуто је да је Србија остварила импресиван раст, упркос изазовима у европској економији, са посебним нагласком на секторима грађевине и информационо-комуникационих технологија.

Брнабић је напоменула да је ИКТ сектор постао најбрже растући сектор у Србији и да се ове године очекује извоз ИКТ услуга од скоро четири милијарде евра.

Према њеним речима, у периоду од 2017. до 2022. године остварили смо највећи раст услуга у Европи, од чак 112 одсто, од чега 45 одсто представља раст извоза ИКТ услуга у 2022. години, што је више од раста било које земље Европске уније.

Учесници су дискутовали о иницијативама као што је „БИО4Кампус“, који представља напредни биотехнолошки центар, као и ангажовању Србије у области вештачке интелигенције.

Сагласили су се да је важно да се настави да се заједничким напорима подржава Србија у процесу дигиталне транзиције, имајући у виду да она ствара нове прилике за економски и научни развој земље.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Приштина ништа не предузима по питању деескалације ситуације на северу Косова и Метохије

Следећа вест

Побољшање услова рада радника у култури циљ Владе

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *