Влада учинила пуно на побољшању положаја радника

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић указала је данас на три кључне области у којима Влада поправља положај радника, а то су повећање броја запослених, побољшање материјалног статуса, односно плата радника и континуитет социјалног дијалога.

Брнабић је, на свечаној академији поводом обележавања 120 година постојања Савеза самосталних синдиката Србије, истакла да је за претходних 10 година повећан број запослених за око пола милиона, а просечна плата са око 330 на 718 евра.

Све је мање оних који о Србији говоре као о земљи јефтине радне снаге, а ни страни инвеститори не долазе у Србију због тога. Ако је раније и било таквих инвеститора, они одлазе из наше земље, а долазе они које привлачи квалитетна и образована радна снага, као и добри услови пословања, поручила је премијерка.

Она је напоменула да и у Влади нису сасвим задовољни учињеним, али да мисле да су ипак урадили доста и отворили пуно нових радних места.

Циљ нам је да 2026. године просечна зарада буде 1.000 евра и на добром смо путу да то урадимо, рекла је Брнабић и додала да би просечна плата на крају ове године требало да буде око 820 евра.

Премијерка је, када је реч о минималној заради, подсетила на то да је 2010. године она износила само 15.747 динара, а да је сада 40.020 динара.

Можда је минималац могао бити и већи, али би онда скочила незапосленост и то значајно, као и запосленост у сивој зони, указала је она.

Брнабић је најавила да ће Влада и даље радити на повећању запослености, давати субвенције које је поспешују и организовати обуке за људе који хоће да се доквалификују и преквалификују.

Академији, под слоганом „Историја је путоказ, будућност је пут“, присуствовали су и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић, министарка за бригу о породици и демографију Дарија Кисић, министар просвете Бранко Ружић, председници других синдиката као и више међународних синдикалних организација.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Чланство у ЕУ стратешко опредељење и приоритет спољне политике Србије

Следећа вест

Наставак снажне подршке Владе студентима

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *