Београд/Даблин, 20. април 2023. Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас у Даблину, на панелу у организацији компаније Блумберг медија, да су Србији потребне инвестиције из свих крајева света и да је отворена за капитал и са Истока и са Запада. Брнабић је у обраћању присутнима истакла да је такав правац све компликованије одржати јер се свет све више поларизује, али и додала да ће се Србија трудити да одржи тај курс. Желимо да будемо потпуно отворени за све инвеститоре. Наш највећи партнер у инвестицијама је Немачка, у области услуга су то Сједињене Америчке Државе, док је највећи увозник наших добара Кина, објаснила је она. Премијерка је указала на то да је Србија у претходних неколико година, према оценама „Фајненшел тајмса”, постала светски лидер у привлачењу директних страних инвестиција. Србија је пре 10 година била на ивици банкрота и у веома незавидној економској ситуацији, али се под вођством председника Александра Вучића та слика променила, подсетила је Брнабић и додала да је незапосленост са 25 одсто смањена на приближно девет одсто. Према њеним речима, сектор информационих технологија је најбрже растући у српској економији, где је током 2021. године свако друго ново радно место било у области ИТ индустрије. Од 2017. године млади у основним школама од петог разреда уче програмирање, а од 2021. имали смо прву генерацију основаца која је завршила тај део школовања са знањем из области програмирања. Сигурна сам да ћемо резултате тога видети у наредним годинама, предочила је она. Влада Србије је, како је навела, уложила више од 100 милиона евра у научну инфраструктуру и данас у Србији постоје четири научно-технолошка парка. Премијерка је, одговарајући на питања, истакла да Србија није неутрална по питању рата у Украјини и да је јасно осудила руску инвазију, подсетивши на то да смо подржали све резолуције УН које осуђују такво понашање. У том погледу смо 100 одсто ускладили своју политику са спољном и безбедносном политиком ЕУ, подвукла је она и оценила да санкције нису решење јер, пре свега, погађају обичан народ, што смо и ми осетили на својој кожи деведесетих година. Са друге стране, како је нагласила, наши грађани су разочарани што се исти принцип поштовања територијалног интегритета и суверенитета не примењује када је у питању Србија и статус Косова и Метохије. Брнабић је истакла да управо у томе види двоструке стандарде Запада, подсетивши на то да је наша земља међу првима осудила референдуме о независности Доњецка и Луганска. Када је у питању Косово и Метохија, председница Владе је нагласила да Београд остаје посвећен дијалогу и постизању компромисног решења, пре свега због будућих генерација. Међутим, Приштина опструира преговоре. Прошло је 10 година од Бриселског споразума, Заједница српских општина је практично била једина обавеза, а они је још нису формирали. Без ЗСО нема напретка у преговорима, рекла је она.

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас у Даблину, на панелу у организацији компаније Блумберг медија, да су Србији потребне инвестиције из свих крајева света и да је отворена за капитал и са Истока и са Запада.

Брнабић је у обраћању присутнима истакла да је такав правац све компликованије одржати јер се свет све више поларизује, али и додала да ће се Србија трудити да одржи тај курс.

Желимо да будемо потпуно отворени за све инвеститоре. Наш највећи партнер у инвестицијама је Немачка, у области услуга су то Сједињене Америчке Државе, док је највећи увозник наших добара Кина, објаснила је она.

Премијерка је указала на то да је Србија у претходних неколико година, према оценама „Фајненшел тајмса”, постала светски лидер у привлачењу директних страних инвестиција.

Србија је пре 10 година била на ивици банкрота и у веома незавидној економској ситуацији, али се под вођством председника Александра Вучића та слика променила, подсетила је Брнабић и додала да је незапосленост са 25 одсто смањена на приближно девет одсто.

Према њеним речима, сектор информационих технологија је најбрже растући у српској економији, где је током 2021. године свако друго ново радно место било у области ИТ индустрије.

Од 2017. године млади у основним школама од петог разреда уче програмирање, а од 2021. имали смо прву генерацију основаца која је завршила тај део школовања са знањем из области програмирања. Сигурна сам да ћемо резултате тога видети у наредним годинама, предочила је она.

Влада Србије је, како је навела, уложила више од 100 милиона евра у научну инфраструктуру и данас у Србији постоје четири научно-технолошка парка.

Премијерка је, одговарајући на питања, истакла да Србија није неутрална по питању рата у Украјини и да је јасно осудила руску инвазију, подсетивши на то да смо подржали све резолуције УН које осуђују такво понашање.

У том погледу смо 100 одсто ускладили своју политику са спољном и безбедносном политиком ЕУ, подвукла је она и оценила да санкције нису решење јер, пре свега, погађају обичан народ, што смо и ми осетили на својој кожи деведесетих година.

Са друге стране, како је нагласила, наши грађани су разочарани што се исти принцип поштовања територијалног интегритета и суверенитета не примењује када је у питању Србија и статус Косова и Метохије.

Брнабић је истакла да управо у томе види двоструке стандарде Запада, подсетивши на то да је наша земља међу првима осудила референдуме о независности Доњецка и Луганска.

Када је у питању Косово и Метохија, председница Владе је нагласила да Београд остаје посвећен дијалогу и постизању компромисног решења, пре свега због будућих генерација.

Међутим, Приштина опструира преговоре. Прошло је 10 година од Бриселског споразума, Заједница српских општина је практично била једина обавеза, а они је још нису формирали. Без ЗСО нема напретка у преговорима, рекла је она.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Иновативна економија окосница сарадње са Ирском у наредном периоду

Следећа вест

Србија показала да може да буде центар изврсности

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *