Држава ће наставити да подстиче рађање деце

Нема коментара Share:

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић поручила је данас да је породица гарант опстанка друштва и државе и да ће се Влада трудити да у наредном периоду одржи континуитет подршке рађању деце и да ће давати све веће субвенције вишечланим породицама.

Брнабић је, на Првој националној конференцији о породици „Србија – наша породица”, истакла да све што држава ради кроз повећање плата и пензија, отварање нових радних места и друга улагања, нема смисла уколико се не учини нешто да се рађа већи број деце и тиме обезбеди да Србија опстане и буде јача.

Инвестирање у здравство, нове школе, културу и подизање Србије, ни то нема никаквог смисла уколико не учинимо нешто да нас има више и да у будућности држава буде јача, нагласила је премијерка.

Она је указала на то да je све што Влада Србије ради у ствари пронаталитетна политика, а да су најважније активности државе на побољшању квалитета живота грађана јер ће то допринети и већем рађању деце.

Према њеним речима, мере које се односе на директну подршку рађању, попут субвенције за станове и давање новца за прво, друго, треће и четврто дете, само су бонус.

Председница Владе је напоменула да је од 1. јануара родитељски додатак повећан за рођење првог, другог, трећег и четвртог детета, као и да држава пружа подршку грађанима да се остваре као родитељи кроз вантелесну оплодњу.

Брнабић је подсетила на то да су та права проширена од 2018. године, и додала да је уведен неограничен број покушаја вантелесне оплодње за прво дете, повећан броја покушаја за друго дете, као и да је подигнута старосна граница за то за жене са 43 на 45 година живота.

Она је навела да се у нашој земљи не рађа довољно деце и да имамо све старију популацију, али и да постоје неки охрабрујући трендови који показују да се рађа више у односу на претходне године.

Председница Владе је навела податак да је у јануару и фебруару ове године рођено приближно пет одсто више беба него у истом периоду претходне године.

Брнабић је изнела пет стратешких циљева које ће држава реализовати у будућности, попут унапређења квалитета живота и већег фокуса на равномерни регионални развој, јер су градови средње величине, регионални центри кључни фактор за демографију у нашој земљи, како би се спречила интерна миграција.

Премијерка је навела и субвенције за куповину прве некретнине за маме до 20.000 евра, напоменувши да је Влада Србије изменила ту уредбу и боље је прецизирила како се не би понављали проблеми са закључивањем уговора какви су постојали пре одобрене субвенције.

Новом уредбом смо омогућили да се поново размотре случајеви где су људи имали право на субвенцију, а нису је добили због неке процедуралне грешке, тако да ћемо видети да помогнемо што већем броју породица и младих мајки, истакла је Брнабић.

Она је најавила да ће доћи до измена Закона о финансијској подршци породицама са децом у којима ће бити фокус на мајкама предузетницама, којима ће се омогућити да и њихови партнери користе право на негу детета након три месеца од рођења и да мајке предузетнице које роде троје или више деце имају право на одсуство од две године.

Председница Владе је нагласила да је неопходно да се више улаже и у предшколско образовање, уколико желимо да у будућности имамо јаку и успешну земљу.

У овом тренутку нам недостаје 11.000 места у вртићима да бисмо имали најбоље европске стандарде. Захваљујем свим партнерима који раде заједно са нама на томе да отворимо нове вртиће, рекла је Брнабић и додала да се ради и на три важне стратегије – о репродуктивном здрављу, подстицају рађања и о старењу.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Србија опредељена за продубљивање свеукупне сарадње са УАЕ

Следећа вест

Београд, 31. март 2023. У присуству председнице Владе Републике Србије Ане Брнабић и премијера Северне Македоније Димитра Ковачевског, данас су у Београду потписана три документа којa ће унапредити сарадњу између две земље у областима саобраћаја и рударства и енергетике, али и на граничним прелазима. У питању су Меморандум о разумевању о мерама за унапређење кретања људи и робе преко заједничке државне границе, Меморандум о разумевању у области рударства и енергетике и Меморадум о разумевању за пројекат електронске наплате путарине – успостављање интероперабилног електронског система за наплату путарине. Брнабић је објаснила да ће, када је реч о успостављању овог система, грађани ускоро моћи да се ауто-путевима у Србији, али и Северној Македонији, крећу без додатних заустављања ради куповине система електричне наплате у једној или другој земљи. Она је навела да ће у наредних 30 дана бити настављени разговори око усаглашавања интероперабилне електронске наплате, као и да је планирано додатних 60 дана за тестирање овог система и пуштање у рад током летње сезоне. Премијерка је изразила наду да ће се овај систем проширити на Албанију, у оквиру Иницијативе „Отворени Балкан”, али и на Хрватску и Грчку како би се у што већој мери олакшало путовање, али и да би Србија постала још атрактивнија за транспорт робе, што директно доприноси економском и расту БДП-а наше земље. Председница Владе је, такође, нагласила да је сарадња у области енергетике веома важна за економске односе двеју земаља, додавши да се меморандум, који је данас потписан, тиче пре свега гасног интерконектора између Србије и Северне Македоније. Према њеним речима, то ће допринети унапређењу сарадње у овој области у циљу обезбеђивања регионалне безбедности и енергетске стабилности. Што се тиче унапређења кретања људи и робе преко заједничке државне границе, Брнабић је рекла да је данас потписан и Меморандум о разумевању за унапређење и бољу сарадњу на граничним прелазима између две земље, пре свега, на граничном прелазу Прешево–Табановце. Разговарали смо о томе како додатно можемо то да унапредимо, посебно током туристичке сезоне и већ током следеће недеље имаћемо додатне састанке на техничком нивоу, предочила је она. Премијерка је објаснила да ће на тим састанцима бити речи о јединственом софтверу за проверу података на граничним прелазима и мобилним читачима како бисмо у највећој могућој мери смањили гужве на граничним прелазима.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *