Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић указала је на маргинама Светског самита влада у Дубаију на то да је Србија данас једна од свега 11 земаља у свету која је увела вештачку интелигенцију у основне и средње школе на националном нивоу.
Брнабић је на панелу под називом „Одрживи развојни циљеви на делу” истакла да је наш циљ да припремимо становништво за послове у будућности, наводећи да су у Србији већ изграђена четири научно-технолошка парка, док је Био 4 кампус, који треба да буде завршен до 2025. године, наш залог за будућност.
Према њеним речима, ИКТ сектор је далеко најбрже растући сектор у земљи, са растом од више од 25 одсто годишње, а само прошле године порастао је за 40 одсто.
Сваки други нови посао у 2022. години у Србији био је у овом сектору, указала је она и објаснила да је раст сектора информационо-комуникационих технологија помогао и расту индустрије и агрикултуре, али и повећању друштвене сигурности.
Технологија даје младима прилике које никада пре нису имали. До нас је да редизајнирамо будућност како бисмо изградили свет у којем нико неће заостајати, подвукла је председница Владе.
Истовремено, она је констатовала да се свет налази у никад већој кризи и да је више него икад комплексно место за живот.
Наиме, како је навела, три су кључна изазова са којима се свет суочава – први је рат, други су климатске промене и њене последице, а трећи изазов је проблем популације, јер са једне стране имамо недостатак становништва, а са друге пренасељеност.
Премијерка је истакла да је фрустрирајуће то да се све наведено дешава у времену када смо открили највеће богатство, а то је технологија.
Технологија може створити добробит за све уколико сарађујемо и делимо искуства. Ако погледамо свих 17 одрживих развојних циљева, они могу бити достигнути уз паметну употребу технологије, предочила је Брнабић и управо навела Србију као пример.
Она је подсетила на то да је Влада пре шест година поставила реформу образовног система и дигитализацију као кључне приоритете, јер смо схватили да је четврта индустријска револуција наша прилика.
Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије