Буџет за 2024. годину наставак политике економског оснаживања земље

Нема коментара Share:

Потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали представио је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Скупштине Србије Предлог закона о буџету за 2024. годину

Скупштински одбор је усвојио тај документ, као и Предлог закона о завршном рачуну буџета Републике Србије за 2022. годину и Предлог закона о изменама и допунама Закона о буџетском систему.

Мали је истакао да је буџет континуитет политике, која се спроводи већ неколико година уназад, истакавши да је он развојни, уравнотежен, социјално оријентисан и са елементима предострожности за кризна реаговања.

Он је истакао да је буџет за наредну годину наставак политике економског оснаживања наше земље, подршке грађанима и привреди и превазилажења ефеката светске кризе, са што мањим последицама по Србију.

Потпредседник Владе је објаснио да то значи да приоритет остаје побољшање животног стандарда грађана, јачање привреде и наставак великог започетог инвестиционог таласа, односно реализација највећих капиталних пројеката у области саобраћајне инфраструктуре, здравства, образовања и екологије.

За капиталне инвестиције у буџету за наредну годину издвојено је приближно 600 милијарди динара, што је 6,8 одсто БДП-а, рекао је Мали, прецизиравши да су средства предвиђена за пројекте као што су обилазница око Крагујевца, почетак изградње ЕКСПО-а, националног стадиона, наставак изградње Београдског метроа, тунела у центру Београда, Фрушкогорског коридора, Моравског коридора, саобраћајнице Прељина–Пожега, Бачки брег–Кикинда и тако даље.

Он је навео да ће у децембру ове године просечна плата у Србији износити 840 евра и да ће следећег децембра достићи 955 евра, наводећи да је 2012. просечна плата у Србији износила 331 евро.

На добром смо путу да испунимо обећање а то је да до 2025. просечна плата износи 1.000 евра, подсетио је Мали и додао да након повећања пензија у октобру, следи још једно повећање у јануару, од 14,8 одсто, уз напомену да ће минимална зарада премашити 47.000 динара, док је некада износила 15.700 динара.

Паралелно са тим, како је рекао, наставља се и са растерећењем привреде од чега се очекује да допринесе очувању запослености и даљем смањењу незапослености, која је сада 9,6 одсто, и смањена је са 25,9 одсто колико је износила 2012. године.

Потпредседник Владе је нагласио да имамо и рекордно високу запосленост и да 2.310.000 запослених уплаћују порезе и доприносе, додавши да су предлогом буџета за наредну годину предвиђена већа издвајања и за пољопривреду у износу од 118,8 милијарди динара, за здравство 519,9 милијарди динара, као и за просвету, социјалну заштиту и културу.

Према његовим речима, у наредних неколико месеци здравстевним установама широм Србије биће испоручено 55 мамографа, магнетних резонанци и апарата за ултразвук.

Укупни приходи и примања предвиђени предлогом буџета за 2024. годину износе 2.040,9 милијарди динара, што је за 136,9 милијарди динара, односно 7,2 одсто, више у односу на износ прихода предвиђен ребалансом буџета за ову годину.

Предлогом буџета за 2024. годину предвиђени су укупни расходи и издаци у износу од 2.238 милијарди динара, и фискални дефицит буџета Републике од 197 милијарди динара, што је 2,2 одсто БДП и што је ниже од планираног дефицита за ову годину, који је ребалансом пројектован на 2,8 одсто БДП.

Извор текста: Вебсајт Владе Републике Србије

Претходна вест

Председница Владе на седници СБ УН у Њујорку

Следећа вест

Препознати резултати Србије у унапређењу изборног процеса

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *